W myśl rządowego projektu założeń ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów psychologowie wykonujący zawód będą podlegać obowiązkowej przynależności do samorządu zawodowego oraz będą objęci obowiązkiem doskonalenia zawodowego.
Prawo wykonywania zawodu psychologa powstanie z chwilą dokonania wpisu na listę psychologów, którą będą tworzyć i prowadzić Regionalne Rady Psychologów właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o wpis. Wpis na listę psychologów, zmiana danych objętych tym wpisem, odmowa wpisu na listę oraz skreślenie z listy będą następować w drodze uchwały Regionalnej Rady Psychologów.
Jeśli chodzi o wymóg dotyczący wykształcenia, to na listę psychologów będzie można wpisać kogoś, kto ukończył w Polsce studia magisterskie albo studia pierwszego stopnia i studia drugiego stopnia – na kierunku studiów związanych z kształceniem w zakresie psychologii lub kwalifikacje do wykonywania zawodu psychologa, uzyskane w innym niż Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej, w Konfederacji Szwajcarskiej lub w państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu.
Wpis na listę psychologów będzie następował na wniosek zainteresowanej osoby. Krajowa Rada Psychologów określi, jaki zakres danych będzie podlegał wpisowi na listę psychologów.
Uchwała Regionalnej Rady Psychologów o wpisie na listę psychologów będzie musiała być podjęta w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Od uchwały Regionalnej Rady Psychologów odmawiającej wpisu na listę psychologów zainteresowanemu będzie przysługiwać odwołanie do Krajowej Rady Psychologów w terminie 14 dni od dnia doręczenia uchwały. Od uchwały Krajowej Rady Psychologów odmawiającej wpisu na listę psychologów osobie zainteresowanej będzie przysługiwać odwołanie do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej na zasadach określonych w Kodeksie postępowania administracyjnego. Od ostatecznej decyzji ministra właściwego do spraw pracy zainteresowanemu oraz Krajowej Radzie Psychologów będzie służyć skarga do sądu administracyjnego, w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.
W przypadku niepodjęcia uchwały w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o wpis, będzie przysługiwać skarga do sądu administracyjnego.
Projekt wskazuje formy, w jakich będzie można wykonywać zawód psychologa. Będzie to możliwe na podstawie:
- stosunku pracy,
- stosunku służbowego,
- umowy cywilnoprawnej,
- spółki cywilnej, jawnej, partnerskiej lub komandytowej,
- indywidualnej praktyki psychologicznej,
- wolontariatu.
W projekcie uregulowano też kwestie związane z samorządem zawodowym psychologów oraz z odpowiedzialnością zawodową psychologa.
Z omawianego projektu założeń ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów powstanie teraz projekt ustawy, który trafi pod obrady rządu.