Regulamin pracy to nie ustawa zakwestionowana w Trybunale

Sąd Najwyższy zajął się w środę sprawą kierowcy przeciwko firmie transportowej o ryczałt za noclegi w kabinie. Wydawało się, że będzie to kolejne rozstrzygnięcie korzystne dla przewoźnika. SN uznał jednak, że wysoka dodatkowa wypłata kierowcy się należy. Okazało się, że powód do wypłaty znalazł się w regulaminie wynagradzania, który obowiązywał w tej firmie transportowej. Odwoływał się on bezpośrednio do kodeksu pracy i rozporządzenia w sprawie należności przysługujących z tytułu podróży służbowych. Pełnomocnik spółki kwestionował taką podstawę przyznania kierowcy tych świadczeń, po tym jak Trybunał Konstytucyjny w wyroku K 11/17 uznał stosowanie tych regulacji do kierowców zawodowych jako nieuzasadnione.

SN zwrócił uwagę, że obowiązujący w tej firmie regulamin pracy, odwołując się do tych przepisów, stanowił samoistną podstawę przyznania tych świadczeń. Najważniejsze okazały się jednak specyficzne zasady obliczania świadczeń za podróże służbowe. Kierowcy należała się „dieta" w wysokości 30 groszy za przejechany kilometr, z której co miesiąc firma potrącała 700 zł, plus wydatki na telefon i koszty usuwania uszkodzeń w pojeździe. SN uznał, że tak liczone świadczenie trzeba uznać raczej za rodzaj wynagrodzenia i nie można zaliczyć go na poczet świadczeń z tytułu podróży służbowych.

sygnatura akt: I PK 310/16
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności