Rady miast będą mogły zakazać wyjazdu do centrum starych samochodów

Posłowie planują zmiany w prawie ochrony środowiska. Rady dużych miast będą mogły zakazać wjazdu starych samochodów z silnikami spalinowymi do centrum. Takie zakazy będzie można ustanawiać tylko w miastach liczących co najmniej 200 tys. mieszkańców. Chodzi więc o 16 największych miast w Polsce, czyli Warszawę, Kraków, Łódź, Wrocław, Poznań, Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz, Lublin, Katowice, Białystok, Gdynię, Częstochowę, Radom, Sosnowiec oraz Toruń.

Strefy będą mogły być stałe lub okresowe. W tym celu rada miasta będzie podejmować uchwałę o charakterze prawa miejscowego. Określi w niej m.in.: granice obszaru objętego strefą, wymogi w emisji zanieczyszczeń zawartych w spalinach, sposób organizacji ruchu w takiej strefie.

Samochód, który będzie mógł poruszać się po strefie, będzie musiał mieć nalepkę z oznakowaniem potwierdzającym klasę emisji spalin. Kierowca, który złamie zakaz, zapłaci grzywnę.

Ważne
Celem zmian w prawie jest rozwiązanie problemu smogu. Jednym z głównych powodów zanieczyszczenia powietrza w dużych miastach jest nadmierna emisja spalin. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego 78 % samochodów w Polsce ma ponad dziesięć lat. 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności