Do spraw dotyczących ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego lub wydania decyzji o warunkach zabudowy, zakończonych decyzją ostateczną lub wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, stosuje się przepisy ustawy z 27.3.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: PlanZagospU) w brzmieniu dotychczasowym.
Postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę, wszczęte w oparciu o ostateczną decyzję o warunkach zabudowy, wydaną przed datą wejścia w życie ustawy nowelizującej, toczy się na dotychczasowych zasadach, z uwzględnieniem brzmienia przepisów PlanZagopsU sprzed nowelizacji.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź

Na podstawie ustawy z 7.7.2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (dalej: ZmPlanZagospU23) wprowadzono istotne zmiany do przepisów PlanZagospU, m.in. w drodze wprowadzania samej instytucji „planu ogólnego” i zasad (nowych) jego uchwalania.

W zakresie postępowań będących w toku ZmPlanZagospU23 zawiera przy tym przepisy przejściowe. Tak też, na podstawie art. 59 ust. 1 ZmPlanZagospU23, do spraw dotyczących ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego lub wydania decyzji o warunkach zabudowy, wszczętych i niezakończonych decyzją ostateczną przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej, stosuje się przepisy PlanZagospU w brzmieniu dotychczasowym. Z kolei do spraw dotyczących ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego lub wydania decyzji o warunkach zabudowy, wszczętych od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej i przed dniem utraty mocy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy w danej gminie:

  • stosuje się przepisy art. 54 oraz art. 61 ust. 1 pkt 1, ust. 2, 3 i 5a PlanZagospU w brzmieniu dotychczasowym;
  • nie stosuje się przepisów art. 61 ust. 1 pkt 1a i ust. 1a PlanZagospU.

Na podstawie z kolei art. 61-63 ZmPlanZagospU23, do budowy obiektów budowlanych, w przypadku których przed dniem wejścia w życie ZmPlanZagospU23 dokonano zgłoszenia, o którym mowa w art. 29 ustawy z 7.7.1994 r. Prawo budowlane, stosuje się przepis art. 59 ust. 2a PlanZagospU w brzmieniu dotychczasowym. Przepisu art. 59 ust. 2b PlanZagospU nie stosuje się zaś.

Do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie obszary zabudowy śródmiejskiej określone w:

  • dotychczasowym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin;
  • dotychczasowych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego;

– są z kolei obszarami zabudowy śródmiejskiej w rozumieniu PlanZagospU w brzmieniu nadanym ustawą nowelizującą.

Natomiast na podstawie art. 64 ust. 2 ZmPlanZagospU23, do dnia wejścia w życie planu ogólnego gminy w danej gminie, w przepisach ustaw zmienianych przez ZmPlanZagospU23, z wyjątkiem ustawy z 16.11.2006 r. o opłacie skarbowej, odnoszących się do planu ogólnego gminy, przez plan ogólny gminy należy rozumieć studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, z wyjątkiem spraw uchwalania planów ogólnych gminy.

Z uwzględnieniem powyższych przepisów przejściowych podnieść należy, że postępowanie w sprawie wydania pozwolenia na budowę, wszczęte w oparciu o ostateczną decyzję o warunkach zabudowy, wydaną przed datą wejścia w życie ZmPlanZagospU23, toczy się na dotychczasowych zasadach, z uwzględnieniem brzmienia przepisów PlanZagospU sprzed nowelizacji.

Szkolenia zakresu prawa budowlanego i nieruchomości – aktualna lista szkoleń Sprawdź