Przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa z zakładu budżetowego do spółki komunalnej a VAT

Tak stwierdził Dyrektor KIS (interpretacja indywidualna z 12.3.2020 r., 0111-KDIB3-2.4012.886.2019.3.SR).

Zorganizowana część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP), jak wynika z art. 2 pkt 27e VATU, to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W omawianej sytuacji chodziło o zbycie ZCP w postaci przeniesienia go jako aportu do komunalnej spółki z o.o. tworzonej z przekształcenia samorządowego zakładu budżetowego. Zgodnie z art. 6 pkt 1 VATU, przepisów VATU nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Dyrektor KIS uznał, że w tym przypadku zespół składników majątkowych będących w posiadaniu zakładu budżetowego oraz wykorzystywanych przez niego do realizacji zadań własnych gminy, który po likwidacji zakładu miał być wykorzystywany przez spółkę komunalną do kontynuowania tej działalności, stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e VATU. W konsekwencji, wniesienie aportem tych składników do spółki jest wyłączone z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 VATU.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności