Koronawirus nie odpuszcza. Każdego dnia dowiadujemy się o kilkuset kolejnych zakażonych. To od naszego zachowania i ostrożności zależy jak będzie wyglądała jesień. Nośmy maseczki, zachowujmy dystans społeczny i korzystajmy z aplikacji ProteGO Safe. Te trzy elementy mogą realnie wpłynąć na zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce, a tym samym na nasze bezpieczeństwo i zdrowie.

To takie proste

Ta aplikacja nie działa, żeby tak się stało powinno z niej korzystać kilkanaście milionów Polaków, to nie ma sensu, po co mi ona? – słyszeliście takie głosy? Nie wierzcie w nie. ProteGO Safe działa i naprawdę warto ją mieć. Do tej pory pobrało ją ponad pół miliona Polaków. Zachęcamy – dołączcie do nich.

Główne zadanie ProteGO Safe to wysyłanie powiadomień o kontakcie z koronawirusem.

Pewnie zadajecie sobie teraz pytanie: po co mi takie powiadomienie? Są tacy, którzy nie chcą wiedzieć, że mieli kontakt z koronawirusem. To teraz wyobraźcie sobie sytuację, że powiadomienie dostajecie na kilka dni przed weselem, na które się wybieracie lub przed wizytą u rodziców, dziadków, czy znajomych z małymi dziećmi… Nie dałoby Wam to do myślenia? Jeśli choćby jedna osoba po otrzymaniu takiej wiadomości zrezygnowała z takiej wizyty czy pójścia na wesele mogłaby – jeśli okazałoby się, że jest chora – uratować zdrowie i życie innych. To dlatego aplikacja już teraz spełnia swój cel. Będzie go realizowała jeszcze lepiej, jeśli zainstaluje ją jeszcze więcej osób. Zrób to już dziś. To takie proste.

Trzy kroki do zdrowia

Apkę można pobrać za darmo ze sklepów Google Play lub AppStore (wybór sklepu zależy od tego z jakiego telefonu korzystacie). Po pobraniu wystarczy ją zainstalować i uruchomić. Na tym etapie najważniejsze jest włączenie tzw. monitorowania ryzyka, czyli Bluetootha w smartfonie. Jeśli to zrobicie – później już niczym nie musicie zawracać sobie głowy. Kiedy będzie trzeba aplikacja sama Wam o sobie przypomni.

A oto krótkie przypomnienie jak działa ProteGO Safe.

Dzięki włączonemu Bluetooth aplikacja stale monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych urządzeń, na których także jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie – a kontakt naszego telefonu z tym urządzeniem potrwa dłużej niż 15 minut i będzie miał miejsce w odległości poniżej 2 metrów – nasz telefon (ale i urządzenie drugiego użytkownika) zapamięta to „spotkanie”.

Informacje na ten temat urządzenia będą trzymały w swojej pamięci przez 14 dni. Aplikacja nie zbiera żadnych danych o użytkownikach, w tym ich lokalizacji. Zbiera jedynie informacje o spotkaniach urządzeń, które są zupełnie anonimowe.

Daj sobie szansę

Jeśli w trakcie tych 14 dni osoba, z którą mieliśmy nawet nieświadomy kontakt, a której urządzenie spotkało się z naszym, zachoruje – po pozytywnym wyniku testu, zadzwoni do niej pracownik Centrum Kontaktu. Zapyta ją, czy ma aplikację ProteGO Safe (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z ProteGO Safe – pracownik Centrum Kontaktu przekaże mu unikalny numer PIN. Poinstruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni, wyświetli się odpowiednie powiadomienie. Wraz z tą informacją wszystkie te osoby dostaną wskazówki, co robić dalej. Wiemy już, że pierwsze osoby skorzystały z tej możliwości i wpisały numery PIN. Nie wiemy i nigdy nie będziemy wiedzieć (bo nie chcemy i nie potrzebujemy tej informacji) kim są. Oznacza to, że pierwsze osoby otrzymały powiadomienia. Kto wie, może dzięki temu nie poszły na wesele, czy w odwiedziny do rodziców, dziadków lub znajomych, a tym samym uchroniły ich przed zakażeniem? To pokazuje, że ProteGO Safe działa i warto ją mieć. Z identycznej aplikacji (o innej nazwie) korzysta już kilkanaście milionów Niemców, kilka milionów Irlandczyków, czy Włochów. Warto dołączyć do tego grona. To nic nie kosztuje. W odróżnieniu od wielu innych aplikacji, z których korzystacie na co dzień, ProteGO Safe szanuje Waszą prywatność – nie zbiera Waszych danych, nigdzie ich nie przekazuje.

Wyrób sobie własne zdanie

Mimo, że pełną wersję ProteGO Safe opublikowaliśmy raptem dwa miesiące temu – wokół niej narosło wiele mitów. Czas je obalić:

1) otrzymanie powiadomienia nie jest jednoznaczne z obowiązkiem odbycia kwarantanny domowej,
2) otrzymanie powiadomienia nie oznacza, że jesteś chory lub że chorzy są Twoi bliscy,
3) nikt nie dowie się, że miałeś kontakt z osobą zakażoną (Ty też nie dowiesz się, kto – z kim miałeś kontakt – zachorował, a chory nie wie do kogo wysyła powiadomienie),
4) po otrzymaniu powiadomienia nie musisz przerywać wakacji (jeśli na nich jesteś), ale ważne aby skontaktować się z lekarzem (wraz z powiadomieniem dostaniesz wszelkie niezbędne informacje),
5) nie dostaniesz takiego powiadomienia jeśli kontakt z chorym był krótki, przypadkowy – trwał poniżej 15 minut, a odległość pomiędzy Waszymi urządzeniami była dłuższa niż 2 metry,
6) aplikacja nie informuje, że właśnie teraz masz kontakt z chorym! Nie dostaniesz powiadomienia, że stojąca obok Ciebie w kolejce osoba ma koronawirusa. Powiadomienia są wysyłane po uzyskaniu przez chorego pozytywnego wyniku testu – w takim przypadku osoba jest na kwarantannie, nie stoi obok Ciebie w kolejce,
7) aplikacja nie inwigiluje, nie przesyła danych na „rządowy serwer”. Jeśli nie wierzysz, przeczytaj jej politykę prywatności.

Wszystko w Twoich rękach. Pobierz, zainstaluj i korzystaj z aplikacji ProteGO Safe.

Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz ProteGO Safe ze sklepu Google Play.
Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz ProteGO Safe ze sklepu App Store.