W dniu 20.10.2022 r. wpłynął do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw (druk 2710). Wśród wielu zmian, jakie są przewidziane w ustawie, najbardziej kontrowersyjnymi są zmiany dotyczące uprawnień i zadań kuratora oświaty. Zgodnie bowiem z uzasadnieniem do projektu ustawy, głównym celem nowelizacji jest wzmocnienie roli organu sprawującego nadzór pedagogiczny, w tym w szczególności kuratora oświaty, tak aby jak najpełniej mógł on wykonywać powierzone mu ustawowo zadania.

Wzmocnienie roli kuratora oświaty jest widoczne najbardziej w procedurze powoływania i odwoływania dyrektora szkoły. W sytuacjach bowiem:

  1. powierzania w uzasadnionych przypadkach stanowiska dyrektora szkoły lub placówki na okres krótszy niż 5 lat szkolnych oraz
  2. odwoływania nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia

– wymagana będzie pozytywna opinia kuratora oświaty. A pozytywna opinia to nic innego jak zgoda kuratora oświaty na te działania.

Dodatkowo, kurator oświaty będzie się wypowiadał również w przypadkach prowadzenia zajęć przez organizacje społeczne w szkole. Wówczas organizacja i prowadzenie tych zajęć wymagają również pozytywnej opinii kuratora oświaty. Opinia ta jest wydawana na podstawie programu zajęć oraz materiałów wykorzystywanych do realizacji programu zajęć, a także pozytywnych opinii rady szkoły lub placówki i rady rodziców. Wszystkie te dokumenty dyrektor szkoły będzie zobowiązany przekazać na 2 miesiące przed planowanymi zajęciami.

Projekt nowelizacji ustawy zakłada również zmiany w zakresie likwidacji szkół. Mianowicie planowane jest dodanie przepisów określających m.in. warunki, jakie należy spełnić, aby móc zlikwidować szkołę. Jednym z warunków jest wymaganie, że likwidacja danej placówki nie pogorszy warunków dotarcia uczniów do szkoły, oddziału przedszkolnego, przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego. Zdaje się, że ten przepis będzie szczególnie trudno zrealizować, jeśli za pogorszenie warunków dotarcia do placówki będzie uznawany np. wydłużony czas dojazdu poprzez większą odległość lub gorszą trasę do nowej szkoły.

Ważne

Co ciekawe, wszystkie warunki dotyczące likwidacji szkoły należy spełnić łącznie, a nadzorem nad zgodną z prawem likwidacją szkoły będzie się zajmował kurator oświaty (planowany art. 89 ust. 5a). Oznacza to, że z wejściem w życie tego przepisu, kurator przestanie być tylko organem sprawującym nadzór pedagogiczny, ale stanie się również organem nadzoru prawnego nad działaniami jednostek samorządu terytorialnego, wchodząc w kompetencje wojewody.

W ustawie znalazły się również propozycje zmian dotyczące oddziałów przygotowania wojskowego w szkołach ponadpodstawowych. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy, celem zmian jest usprawnienie procesu wydawania przez Ministra Obrony Narodowej zezwoleń na utworzenie oddziałów przygotowania wojskowego tak, aby ostatecznie pozyskać większą liczbę kandydatów do odbycia skróconej służby przygotowawczej, którzy w przyszłości zasilą zasoby rezerw osobowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu 20.10.2022 r. i został skierowany do pierwszego czytania w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Źródło: Sejm