Zmiany dotyczą rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 23.8.2012 r. w sprawie domów pomocy społecznej (Dz.U. z 2012 r. poz. 964 ze zm.). Zaproponowano m.in. rezygnację z pojęcia „nowo powstających domów pomocy społecznej” oraz ujednolicenie standardów dotyczących maksymalnej liczby mieszkańców, a także liczby toalet i łazienek dla wszystkich domów, tj. bez podziału na nowo powstające i „stare”.

Problemy interpretacyjne związane z takim podziałem zgłaszali wojewodowie, ale i podmioty zamierzające prowadzić domy pomocy społecznej. W praktyce trudności pojawiały się w zakresie ustalenia, kiedy mamy do czynienia z nowo powstającym domem pomocy społecznej. Miało to znaczenie głównie w odniesieniu do stosowanych standardów: łagodniejszych dla „starych” domów, czy może bardziej restrykcyjnych dla nowo powstających.

Projekt przewiduje też wpisanie do standardu usług nowej usługi w postaci komunikacji wspomagającej i alternatywnej dla osób potrzebujących takiej usługi, a także szkolenie personelu w tym zakresie.

Rozporządzenie nowelizujące ma wejść w życie 14 dni od dnia ogłoszenia.