Proponowana ustawa ma na celu rozwiązanie problemów z pozyskaniem gruntów pod lokalizację inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów: dotyczących energii, elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza albo uzasadnionych potrzebami strategicznej produkcji dla obronności państwa, wysokich technologii elektronicznych i procesorów, innowacyjnej technologii wodorowej, lotnictwa, motoryzacji oraz przemysłu tworzyw sztucznych.

Przy okazji powołania się na cele polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów: dotyczących min. energii, elektromobilności wnioskodawcy planują także dokonać kolejny raz nowelizacji ustawy o lasach w zakresie możliwości zamiany gruntów. 

Zgodnie z propozycją ustawa ma umożliwić ‒ w przypadku lokalizacji inwestycji uzasadnionych potrzebami i celami polityki państwa związanej ze wspieraniem rozwoju i wdrażaniem projektów: dotyczących energii, elektromobilności lub transportu, służących upowszechnianiu nowych technologii oraz poprawie jakości powietrza albo  uzasadnionych potrzebami strategicznej produkcji dla obronności państwa, wysokich technologii elektronicznych i procesorów, elektromobilności, innowacyjnej technologii wodorowej, lotnictwa, motoryzacji oraz przemysłu tworzyw sztucznych ‒ dokonywanie transakcji gruntami leśnymi. W szczególności polegających na zamianie lasów, gruntów i innych nieruchomości Skarbu Państwa sąsiadujących z ww. nieruchomościami na lasy, grunty i inne nieruchomości, lecz tylko w przypadkach, gdy będzie to niezbędne do realizacji celów określonych w projektowanych przepisach. 

Zamiany dokonywał będzie Dyrektor Generalny Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe na wniosek ministra właściwego do spraw środowiska złożony w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu oraz ministrem właściwym do spraw gospodarki, po zasięgnięcia opinii komisji sejmowej właściwej do spraw leśnictwa i gospodarki leśnej lub w przypadku zamiany nieruchomości sąsiadujących, podmiotem właściwym do dokonywania zamiany będzie organ właściwy zgodnie z art. 11 ust. 1 GospNierU (starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej) na wniosek ministra właściwego do spraw środowiska złożony w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw klimatu oraz ministrem właściwym do spraw gospodarki, po zasięgnięcia opinii komisji sejmowej właściwej do spraw leśnictwa i gospodarki leśnej.

Zamiana dokonywana będzie przy uwzględnieniu kryterium wielkości powierzchni zamienianych nieruchomości, po ich wycenie przez osoby posiadające uprawnienia z zakresu szacowania nieruchomości, bez obowiązku dokonywania dopłat w przypadku różnej wartości zamienianych nieruchomości.