Zdaniem projektodawcy w chwili obecnej brak jest publicznego systemu, który jako baza danych, prezentowałby (aktualizowane w sposób ciągły) informacje o punktach adresowych, które są w zasięgu sieci szerokopasmowych.

Projektowana ustawa o zmianie ustawy z 7.5.2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych ma na celu stworzenie ram prawnych dla Systemu Informacyjnego o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS). Ustawa ma rozwiązać problem wiedzy obywateli o tym, kto realizuje inwestycję w ich okolicy i kiedy będą dostępne usługi. Z drugiej strony – przedsiębiorcom telekomunikacyjnym brakuje wiedzy o pustostanach, a więc punktach adresowych, gdzie na pewno nie znajdą klienta na swoje usługi (https://orka.sejm.gov.pl/Druki9ka.nsf/0/34D71E48ED663E3AC1258880003FFCE0/%24File/2449.pdf).

Projektowana ustawa wprowadza do zestawu określeń używanych w zmienianej ustawie nowe określenie „pustostan” oraz definiuje jego cechy identyfikacyjne. W myśl propozycji pustostan to niezamieszkały lub nieużytkowany na cele prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej albo z zakresu działów specjalnych produkcji rolnej, lub na cele publiczne budynek, który:

a) nie spełnia wymogów określonych w przepisach w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, w zakresie pomieszczeń przeznaczonych na pobyt stały lub czasowy ludzi, wydanych na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 PrBud lub

b) został wyłączony w całości z użytkowania z uwagi na zły stan techniczny, lub

c) jest przewidziany do rozbiórki.

Nowelizacja daje podstawę do oznaczanie budynków jako pustostanów. Ma się tym zajmować powoływany w gminach Koordynator Szerokopasmowy, którego obowiązki polegałyby „na reprezentowaniu gminy w kwestiach związanych z rozwojem i utrzymaniem sieci szerokopasmowych na terenie gminy. W szczególności taki Koordynator zapewniałby mieszkańcom gminy możliwość weryfikacji i potwierdzenia zgodności informacji w systemie SIDUSIS ze stanem faktycznym oraz zgłaszania pustostanów lub zapotrzebowania na szerokopasmowy dostęp do internetu, stanowiłby punkt kontaktowy dla przedsiębiorców telekomunikacyjnych posiadających na terenie gminy sieci szerokopasmowe”.

Ustawa zasadniczo ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Skierowano ją do Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.