W Dz.Urz. M.P. z 2021 r. pod poz. 290 opublikowano uchwałę nr 28 Rady Ministrów z 18.2.2021 r. w sprawie Programu otwierania danych na lata 2021–2027.
Zgodnie z art. 6e DostInfPubU, w celu zwiększenia ilości oraz poprawy jakości zasobów informacyjnych i treści oraz metadanych opisujących ich strukturę udostępnianych w centralnym repozytorium, minister właściwy do spraw informatyzacji opracowuje Program Otwierania Danych uwzględniając w szczególności:
- aktualny stan udostępniania otwartych danych;
- obowiązujący stan prawny;
- kierunki rozwoju w zakresie otwartości danych;
- wyniki przeglądu prowadzonej polityki otwartych danych;
- możliwości finansowania projektowanych rozwiązań;
- potrzebę wsparcia nowoczesnych technologii wykorzystujących otwarte dane;
- potrzebę współpracy z interesariuszami otwartych danych.
Program ustala się na okres siedmioletni, z możliwością wprowadzenia zmian w okresie jego obowiązywania. Rada Ministrów, na wniosek ministra informatyzacji, przyjmuje program w drodze uchwały.
Z uchwały Rady Ministrów wynika, że przyjęto Program otwierania danych na lata 2021–2027 (dalej: program), który stanowi załącznik do uchwały. Program realizują członkowie Rady Ministrów oraz Prezes GUS, natomiast minister informatyzacji koordynuje i monitoruje jego realizację. Wszystkie te organy współpracują ze sobą w tym zakresie.
Minister informatyzacji przedstawia Radzie Ministrów, do 31 lipca danego roku, informację o realizacji programu. Przy czym, pierwszą informację o realizacji programu minister informatyzacji przedstawi Radzie Ministrów do 30.11.2021 r.
Program wyszczególnia cele dotyczące otwierania danych na lata 2021–2027, które obejmują:
- Cel pierwszy – Zwiększenie dostępności danych w portalu Dane.gov.pl;
- Cel drugi – Poprawa interoperacyjności i jakości danych;
- Cel trzeci – Wzrost wykorzystywania i wymiany danych;
- Cel czwarty – Stymulowanie rynku ponownego wykorzystywania zasobów kultury i danych naukowych;
- Cel piąty – Wzmocnienie współpracy z krajowymi i zagranicznymi interesariuszami danych;
- Cel szósty – Podnoszenie wiedzy i umiejętności pracowników administracji publicznej w zakresie otwierania i zarządzania danymi oraz zwiększanie świadomości społecznej na temat potencjału otwartych danych.
Jak czytamy w programie, Program otwierania danych na lata 2021–2027 uchwalono z uwagi na konieczność zachowania ciągłości działań i kontynuowanie realizowanej polityki otwartości danych dostosowanej do rozwoju technologii informacyjno-komunikacyjnych. Zdaniem autorów programu, dokument ten określa priorytety administracji rządowej w otwieraniu dostępu do danych.
Zawarta w programie strategia otwartych danych ma na celu rozwój ekosystemu, w którym duża liczba dobrej jakości danych pozwoli na rozwój innowacyjnych rozwiązań, zwiększy przejrzystość działań organów administracji oraz zwiększy jakość realizowanych badań, przyspieszając postęp naukowy.