Trzema filarami programu będą:

mieszkania na wynajem z opcją dojścia do własności,

wsparcie dla budownictwa społecznego,

zachęta do oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Nowy program ma zastąpić obowiązujący do 31.12.2018 r. program wsparcia dla kredytobiorców „Mieszkanie dla młodych”.

Najważniejszym filarem nowego programu będzie utworzenie Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, do którego Skarb Państwa będzie przekazywał grunty. To przede wszystkim dzięki pozyskiwaniu gruntów otrzymanych m.in. od gmin, budowane na nich mieszkania mają być tańsze. W założeniu będą to mieszkania na wynajem, z możliwością dojścia do prawa własności. Rząd zakłada, że czynsz w ich przypadku będzie wynosił od 10 do 20 zł za 1 mkw.

Harmonogram wdrożenia programu „Mieszkanie Plus” wygląda następująco:

  1. Narodowy Program Mieszkaniowy – projekt przygotowany, po uzgodnieniach, rozpatrzenie przez rząd w III kw. 2016 r.
  2. Narodowy Fundusz Mieszkaniowy – przyjęcie przez Radę Ministrów projektu ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym w IV. kw. 2016 r.
  3. „Mieszkanie Plus” – mieszkania na wynajem z opcją dochodzenia do własności dla rodzin o umiarkowanych dochodach; rozpoczęcie naboru do pierwszych budowanych mieszkań z początkiem II poł. 2017 r.
  4. Mieszkania na wynajem dla najmniej zarabiających – społeczne budownictwo czynszowe: zmiany prawne zwiększające liczbę budowanych mieszkań w I poł. 2017 r.
  5. Indywidualne konta mieszkaniowe – wsparcie oszczędzających od 2019 r. (po zakończeniu programu Mieszkanie dla Młodych).