Preferencja tylko dla medycyny pracy

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną ośrodka ruchu drogowego w sprawie VAT dla badań lekarskich.

We wniosku o interpretację ośrodek wyjaśnił, że prowadzi m.in. placówkę medyczną i wykonuje usługi ochrony zdrowia. Podatnik chciał się upewnić o prawie do zwolnienia z VAT dla badań lekarskich. Chodziło o badania wstępne, okresowe i kontrolne, a także badania m.in. dla kierowców, kandydatów na: kierowców, instruktorów nauki jazdy, egzaminatorów oraz sędziego, kuratora czy detektywa.

Fiskus potwierdził prawo do zwolnienia z VAT dla usług medycyny pracy, polegających na wykonaniu badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. W pozostałym zakresie go odmówił.

Ośrodek zaskarżył interpretację, ale przegrał. Najpierw racji odmówił mu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, a ostatecznie NSA. Nie przeczył, że badania wstępne, okresowe i kontrolne z medycyny pracy są zwolnione z VAT. Z tego przywileju nie korzystają jednak sporne badania, m.in. dla kierowców ubiegających się o prawo jazdy, kandydatów na: instruktorów, sędziów, kuratorów czy detektywów, bo nie służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Jak tłumaczyła sędzia sprawozdawca Marzena Łozowska, sporne zwolnienie należy interpretować ściśle, biorąc pod uwagę jego cel. To, że badania są wykorzystywane w szczególnych warunkach wymaganych przez prawo, nie przesądza o zwolnieniu. Orzekł też, że VAT od opłat za nie powinien być wyliczany metodą w stu, a nie od stu. Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt: I FSK 866/16
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności