W myśl proponowanych w projekcie zmian w ustawie z 6.11.2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku praw pacjenta (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 186 ze zm.) pacjent, w tym małoletni, który ukończył 15 lat, ma zyskać prawo do wyrażenia samodzielnej zgody na przeprowadzenie badania lub udzielenie innych świadczeń zdrowotnych z zakresu specjalizacji ginekologicznej, urologicznej lub dermatologicznej.

Przedstawiciel ustawowy pacjenta małoletniego, całkowicie ubezwłasnowolnionego lub niezdolnego do świadomego wyrażenia zgody będzie miał prawo do wyrażenia wskazanej wyżej zgody. W przypadku braku przedstawiciela ustawowego prawo to, w odniesieniu do badania, będzie mógł zrealizować opiekun faktyczny.

Omawiany projekt przewiduje również zmiany w ustawie z 5.12.1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 125 ze zm.). W myśl tych zmian, jeżeli pacjent jest małoletni lub niezdolny do świadomego wyrażenia zgody, wymagana jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego, a gdy pacjent nie ma przedstawiciela ustawowego lub porozumienie się z nim jest niemożliwe – zezwolenie sądu opiekuńczego.

Lekarz będzie mógł przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych z zakresu dziedziny ginekologii, urologii lub dermatologii pacjentowi będącemu osobą małoletnią, która ukończyła 15 lat, po uzyskaniu jego zgody.

Ważne
Oświadczenie o zgodzie pacjenta nie będzie wymagało kumulatywnej zgody jego rodzica lub innego opiekuna prawnego.

W obecnym stanie prawnym, osoba niepełnoletnia powyżej 15. roku życia ma zdolność prawną do podejmowania działań w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Z uwagi na to, zdaniem autorów projektu, powinna być także w pełni umocowana do podejmowania decyzji o ewentualnym zwróceniu się do właściwego lekarza w celu uzyskania świadczeń medycznych. Obecnie brak zgody opiekuna prawnego lub rodzica osobie niepełnoletniej na płaszczyźnie formalno-prawnej uniemożliwia udzielenie świadczenia zdrowotnego.