Nie, gdyż popełnił on przestępstwo stwierdzone prawomocnym wyrokiem, popełnione umyślnie i ścigane z oskarżenia publicznego, a jednostka ma obowiązek w takim wypadku zwolnić go za wypowiedzeniem.

Więcej treści o ustroju i organizacji po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj!Sprawdź

Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych stanowisko urzędnicze może zajmować osoba, która nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego z art. 178a § 1 Kodeksu karnego (dalej: KK) jest przestępstwem, które można popełnić z winy umyślnej i jest ścigane z oskarżenia publicznego (brak jest w KK odrębnego typu tego przestępstwa popełnionego nieumyślnie, natomiast z oskarżenia prywatnego ścigane są przestępstwa wskazane w KK). Osoba, skazana prawomocnie za to przestępstwo nie może zajmować w samorządzie stanowiska urzędniczego.

Natomiast w myśl ustawy o pracownikach samorządowych w przypadku skazania prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe zastępcy wójta (burmistrza, prezydenta miasta), starosty, wicestarosty, członka zarządu powiatu, marszałka województwa, wicemarszałka województwa, członka zarządu województwa, skarbnika gminy, skarbnika powiatu, skarbnika województwa, sekretarza gminy, sekretarza powiatu, sekretarza województwa, przewodniczącego zarządu związku jednostek samorządu terytorialnego, członka zarządu związku jednostek samorządu terytorialnego, burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, zastępcy burmistrza dzielnicy m.st. Warszawy, członka zarządu dzielnicy m.st. Warszawy lub pracownika samorządowego zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na stanowisku urzędniczym właściwy organ jednostki samorządu terytorialnego lub związku jednostek samorządu terytorialnego albo podmiot wykonujący czynności z zakresu prawa pracy wobec pracownika samorządowego odwołuje go lub rozwiązuje z nim umowę o pracę za wypowiedzeniem najpóźniej po upływie miesiąca od dnia, w którym uzyskał informację o fakcie prawomocnego skazania.

Zapytaj o konsultację jednego z naszych 140 ekspertów. Sprawdź

Jeżeli urzędnik dopuścił się zatem tego przestępstwa w czasie trwania zatrudnienia, należy go zwolnić z pracy za wypowiedzeniem w terminie wyżej wskazanym.