Pracodawca może zdecydować, gdzie i kiedy zakrywana jest twarz

Pod koniec listopada weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 26.11.2020 roku, które wprowadziło obowiązek zakrywania ust i nosa w zakładach pracy, w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba. Nowy przepis wywołał spore zamieszanie, bo oznaczałby nawet konieczność jedzenia posiłków w maseczce, jeśli tylko w kantynie były co najmniej dwie osoby. Rozwiązaniem nie byłoby nawet jedzenie przy biurku. Jeśli w pomieszczeniu przebywałby kolega, to trzeba by było mieć na twarzy maseczkę.

Już 1 grudnia w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane nowe rozporządzenie (poz. 2132), które weszło w życie 2.12.2020 r. Zgodnie z jego brzmieniem do 27.12.2020 r. w dalszym ciągu obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w pomieszczeniach, gdzie przebywa więcej niż 1 osoba, ale pracodawca może postanowić inaczej. Oznacza to, że pracodawca ma swobodę decydowania w tej kwestii.

Jednocześnie przywrócone zostało wyłączenie z obowiązku zasłania ust i nosa przez osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach użyteczności publicznej. Zarządzający takim budynkiem może zdecydować inaczej, z wyjątkiem osoby wykonującej bezpośrednią obsługę interesantów lub klientów w czasie jej wykonywania. W rozporządzeniu wprost jest też powiedziane, że osoba spożywająca posiłek w miejscu pracy jest zwolniona z obowiązku zasłaniania ust i nosa.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności