Prace nad wprowadzeniem tzw. podatku estońskiego CIT

W przypadku tzw. podatku estońskiego opodatkowanie dochodu spółek kapitałowych byłoby przesunięte do momentu dystrybucji zysku do właścicieli. Rozwiązanie to byłoby możliwe jedynie dla spółek, które spełniają łącznie następujące kryteria:

  • przychody nie przekraczają  50 mln zł,
  • udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne,
  • zatrudniają co najmniej 3 pracowników oprócz udziałowców, 
  • przychody pasywne nie przekraczają przychodów z działalności operacyjnej (tj. produkcji, handlu, usług),
  • nie posiadających udziałów/akcji w innych  podmiotach,
  • wykazują nakłady inwestycyjne.

O zastosowaniu powyższego rozwiązania decydowałby sam podatnik, przy czym minimalny okres korzystania z tego systemu to 4 lata z możliwością przedłużenia.

Z brakiem zapłaty podatku tak długo, jak długo zysk pozostaje w spółce wiąże się brak rachunkowości podatkowej, deklaracji i minimum obowiązków administracyjnych. Ponadto wiąże się z tym prostota, bowiem - podatnik nie musi ustalać co jest podatkowym kosztem uzyskania przychodu, obliczać odpisów amortyzacyjnych, stosować podatku minimalnego, czy poświęcać czasu i środków na optymalizacje podatkowe.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności