Praca w niedziele w placówkach handlowych nie została zakazana

W obecnym stanie prawnym placówki handlowe nie mogą prowadzić działalności w święta, dozwolona jest jednak działalność w niedziele. W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie dwóch projektów ustaw (obywatelskiego i poselskiego) zakładających rozszerzenie zakazu również na niedziele.

Projektodawcy argumentowali, że konieczność świadczenia pracy w niedzielę utrudnia wielu pracownikom świętowanie tego dnia oraz spędzanie go z rodziną. Zwrócono uwagę, że handel w niedziele jest zakazany lub ograniczony w wielu państwach europejskich, m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Austrii, Francji, Holandii, Danii, Hiszpanii, Szkocji i Norwegii. Wspomniano też, że wprowadzony w 2007 r. zakaz pracy w święta nie spowodował negatywnych skutków ekonomicznych, pomimo że istniały takie obawy.

Przywołane argumenty nie przekonały rządu, który negatywnie zaopiniował projekt ani większości sejmowej. W głosowaniu przeprowadzonym w Sejmie 21 marca 2014 r. zapadła decyzja o odrzuceniu obu projektów w pierwszym czytaniu.

Źródło:

  • projekty sejmowe nr 1612 oraz 2113 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności