Poznańska palestra świętuje

Dziś wielkopolska palestra liczy prawie 1850 adwokatów i aplikantów. Jej historia sięga nawet dalej niż sto lat.

– Ta izba powstała w istocie 140 lat temu, utworzono ją bowiem jeszcze pod pruskim zaborem. I o adwokatach wtedy działających nie można zapominać. Bo to są m.in. obrońcy dzieci z Wrześni, które odmówiły nauki po niemiecku, to jest Wojciech Trąmpczyński, który ogłosił manifest antypruski i wzywał, by Niemcy zaprzestali polityki germanizacyjnej – wylicza prof. Maciej Gutowski, dziekan poznańskiej ORA.

I przypomina, że w dwudziestoleciu międzywojennym poznańscy adwokaci przyczynili się do budowy sądownictwa, prokuratury, współtworzyli Sąd Najwyższy. Na podstawie postulatów tej izby powstało też prawo o adwokaturze z 1982 r. Po 1989 r. wielkopolscy adwokaci kontynuowali działania na rzecz praworządności, obejmując stanowiska na szczeblu centralnym i samorządowym.

Dlaczego o tym mowa?

– Ponieważ historia kołem się toczy, a problemy, o których dziś rozmawiamy, towarzyszyły adwokaturze od początków jej istnienia – mówi prof. Gutowski.

– Musimy być gotowi na to, że adwokatura jest ciągle oskubywana z kompetencji. Niezwykle ważne jest również, by każdy adwokat, który wykonuje ten zawód, mógł się czuć bezpiecznie, występując w obronie jednostki przeciwko państwu – akcentuje dziekan.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności