Opis sytuacji: Organ otrzymał od organu właściwego wierzyciela wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego. Organ wysłał wezwanie do zgłoszenia się na wywiad, które wróciło podwójnie awizowane (uważa się je zgodnie z art. 44 ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego za doręczone). Następnie wysłano zawiadomienie o wszczęciu postępowania dotyczące uznania dłużnika alimentacyjnego za uchylającego od zobowiązań alimentacyjnych), które również wróciło podwójnie awizowane. Kolejnym pismem było zawiadomienie o zapoznaniu się z dokumentacją, które także wróciło podwójnie awizowane. Ostatnim krokiem było wysłanie dłużnikowi decyzji o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych, które wróciło z adnotacją – pod wskazanym adresem jest nieznany.
Nie powinno ulegać wątpliwości, iż na gruncie przepisów ustawy z 14.6.1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 256; dalej: KPA) organy administracji mogą stosować tzw. fikcję doręczenia i uznać, że pismo wysłane na znany organowi adres i dwukrotnie awizowane jest pismem doręczonym. Przewidziany w art. 44 KPA tryb doręczenia zastępczego uwzględniający wskazaną „fikcję doręczenia” nie ma charakteru bezwarunkowego.
W przedmiotowym stanie faktycznym istnieją uzasadnione wątpliwości czy adres, na który wysłano decyzję jest adresem prawidłowym. Co prawda sama adnotacja na zwrotce nie jest w żadnej mierze dowodem przesądzającym o tym fakcie, nie mniej jednak uzasadnia wątpliwości organu w tym zakresie. Zastosowanie instytucji fikcji doręczenia w tym przypadku może zostać zatem w przyszłości podważone i może skutkować żądaniem wznowienia postępowania z uwagi na niemożność obrony swoich praw przez stronę, tzn. adresata decyzji.
Z tego też względu działaniem rekomendowanym jest zwrócenie się w pierwszej kolejności do komornika sądowego celem zweryfikowania adresu dłużnika alimentacyjnego, a w dalszej kolejności – w przypadku niemożności ustalenia adresu przez komornika – do organu właściwego wierzyciela o wskazanie aktualnego adresu dłużnika. Jeżeli organ właściwy wierzyciela także nie będzie w stanie wskazać innego adresu, konieczne stanie się umorzenie postępowania z uwagi na jego bezprzedmiotowość.