W Dz.U. z 2024 r. pod poz. 763 opublikowano rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 14.5.2024 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa albo jednostki samorządu terytorialnego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu.

Więcej treści o finansach publicznych po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj!Sprawdź

Z rozporządzenia wynika, że koszty nieopłaconej pomocy prawnej ponoszone przez Skarb Państwa albo JST obejmują:

  • opłatę ustaloną zgodnie z przepisami rozporządzenia oraz
  • niezbędne i udokumentowane wydatki adwokata ustanowionego z urzędu.

Wniosek o przyznanie kosztów nieopłaconej pomocy prawnej zawiera oświadczenie, że opłata nie została zapłacona w całości lub w części.

Opłatę ustala się w wysokości określonej w rozdziałach 2‒5 rozporządzenia, przy czym nie może ona przekraczać wartości przedmiotu sprawy. Ustalenie opłaty w wysokości wyższej, a nieprzekraczającej 600 % opłat określonych w rozdziałach 2‒5 następuje z uwzględnieniem:

  • nakładu pracy adwokata, w szczególności czasu poświęconego na przygotowanie się do prowadzenia sprawy, liczby stawiennictw w sądzie, w tym na rozprawach i posiedzeniach, czynności podjętych w sprawie, w tym czynności podjętych w celu polubownego rozwiązania sporu, również przed wniesieniem pozwu;
  • wartości przedmiotu sprawy;
  • wkładu adwokata w przyczynienie się do wyjaśnienia okoliczności faktycznych, jak również do wyjaśnienia i rozstrzygnięcia istotnych zagadnień prawnych budzących wątpliwości w orzecznictwie i doktrynie;
  • stopnia zawiłości sprawy, w szczególności trybu i czasu prowadzenia sprawy, obszerności zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, w szczególności dopuszczenia i przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego lub biegłych sądowych, dowodu z zeznań świadków, dowodu z dokumentów o znacznym stopniu skomplikowania i obszerności.

Opłatę taką podwyższa się o kwotę VAT wyliczoną według stawki podatku obowiązującej dla tego rodzaju czynności na podstawie przepisów o VAT.

Rozporządzenie określa wysokość opłaty w:

  • sprawach cywilnych, ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych,
  • sprawach karnych i w sprawach o wykroczenia,
  • sprawach nieletnich,
  • innych sprawach.
Zapytaj o konsultację jednego z naszych 140 ekspertów. Sprawdź

Tym samym traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 3.10.2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu, zaś do spraw wszczętych i niezakończonych przed 5.6.2024 r. stosuje się przepisy nowego rozporządzenia.

Opublikowano też analogiczne rozporządzenie dotyczące pomocy prawnej udzielanej przez radców prawnych (zob. Dz.U. z 2024 r. poz. 764), zaś traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 3.10.2016 r. w sprawie ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego z urzędu.