Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa służy wsparciu osób i rodzin, znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Polega na udostępnianiu pomocy żywnościowej w formie paczek lub posiłków. Na realizację Programu w latach 2014-2020 zaplanowano środki finansowe w wysokości prawie 2,5 miliarda złotych, w większości ze środków unijnych.

Z pomocy żywnościowej może skorzystać osoba, której dochód nie przekracza:1268 zł – jeśli mieszka samotnie lub1028 zł – jeśli jest osobą w rodzinie oraz jeżeli jednocześnie znajduje się w trudnej sytuacji (spełnione kryteria określone w art. 7 ustawy z 12.3.2004 r. o pomocy społecznej, t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 930 ze zm.) spowodowanej przez m.in. ubóstwo, sieroctwo, bezdomność czy bezrobocie .

Aby otrzymać pomoc, należy zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej w miejscu zamieszkania. Tam można złożyć oświadczenie o dochodzie, jeśli sytuacja wnioskodawcy nie jest znana ośrodkowi pomocy społecznej. Na podstawie oświadczenia OPS wystawia skierowanie. W skierowaniu wskazane są nazwa oraz adres organizacji pozarządowej, do której musimy się udać po odbiór żywności. Można również zgłosić się bezpośrednio do lokalnej organizacji pozarządowej i złożyć oświadczenie o dochodzie. Pracownik organizacji pozarządowej w naszym imieniu dopełni formalności związanych z wydaniem skierowania przez ośrodek pomocy społecznej.