Podczas konferencji Minister Środowiska podkreślił, że działania w zakresie drewnianego budownictwa wpisują się w Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020. Celem Ministerstwa jest wykorzystywanie zasobów przyrodniczych Polski dla rozwoju kraju.

W celu intensyfikacji działań na rzecz rozwoju drewnianego budownictwa w Polsce Minister Środowiska oraz dyrektor generalny Lasów Państwowych podpisali list intencyjny. Obie strony wyrażają w nim gotowość do podjęcia współpracy merytorycznej w ramach projektu „Polskie domy drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą”. Dążyć będą także do stworzenia ogólnokrajowych instrumentów wsparcia dla rozwoju tego typu budownictwa w Polsce . W ramach współpracy zostanie powołany zespół roboczy. W jego skład wejdą m.in.: przedstawiciele administracji rządowej, branży budowlanej, instytutów badawczych, uczelni oraz eksperci zewnętrzni.

Ważne
Program wsparcia dla inwestorów indywidualnych – to pierwszy na polskim rynku program kredytowy dostosowany do budowania w technologii drewnianej. Oferta finansowa została przygotowana przez Bank Ochrony Środowiska. Kredyt charakteryzuje się częstotliwością wypłaty transz dostosowaną do procesu technologicznego produkcji domu z drewna.

Lasy Państwowe zainwestują również w wielorodzinne budynki drewniane, które zostaną zbudowane na zarządzanych przez nie gruntach. To projekt o nazwie „Polskie Domy Drewniane – mieszkaj w zgodzie z naturą”. Mieszkania te będą wynajmowane na wolnym rynku. Lasy Państwowe już w tym roku rozpoczęły proces inwestycyjny i wybudowały ponad 50 budynków w technologii drewnianej. Określiły także standard techniczny, jaki powinny spełniać tego typu obiekty.

Ważne
Lasy Państwowe utworzą krajowe Centrum Promocji Drewna, gdzie będzie można uzyskać kompleksową wiedzę, jak wybudować dom z drewna oraz informacje o dostępnych instrumentach wsparcia.