Polski Ład podatkowy już nowelizowany

W październiku 2021 r. Sejm przyjął ustawę podatkową w ramach Polskiego Ładu, w treści tej ustawy zostało wprowadzonych wiele zmian, między innymi 0% PIT dla kilku grup osób. Obejmuje ona seniorów (kobiety, które ukończyły 60. rok życia, mężczyzn, którzy ukończyli 65. rok życia i nie decydują się przejść na emeryturę, tylko dalej pracują), osoby powracające z zagranicy a także rodziny z co najmniej czwórką dzieci. W ramach zerowego PIT-u, ustawodawca – wbrew założeniom – zwolnił uprawnione do niego osoby również z obowiązku opłacania składki zdrowotnej.

Od 2019 r. z 0% PIT korzystają osoby, które nie ukończyły 26. lat i zarabiają mniej niż 85 528 zł rocznie. Ustawodawca zwolnił ich z obowiązku płacenia podatku, ale nie zwolnił ich ze składek ZUS, dopisując odpowiedni przypis w ustawie podatkowej. Młodzi zwolnieni z PIT nadal muszą więc płacić składkę zdrowotną, do której wyliczenia bierze się pod uwagę hipotetyczną zaliczkę na podatek dochodowy, którą musieliby zapłacić gdyby nie ulga. W ustawie z 29.10.2021 r. ustawodawca pominął tę konstrukcję, w związku z tym, osoby uprawnione do skorzystania z ulgi 0% PIT zostały również objęte brakiem składki zdrowotnej, co stanowi niekonsekwencję powstałą w nawiązaniu do zapisu z 2019 r., który dotyczy zatrudnienia osób do 26. roku życia. 

Ustawa podatkowa jest już podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że zacznie obowiązywać od  1.1.2022 r. Rządzący postanowili jednak wnieść poprawkę nowelizującą, która ma na celu zlikwidowanie powstałej niekonsekwencji w zapisie ustawy.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności