Polski Ład. II próg podatkowy od 120 tysięcy zł

Pomimo widocznego od lat, wzrostu wynagrodzeń – zarówno minimalnych jak i przeciętnych – próg ten był na niezmiennym poziomie, co oznacza, że coraz więcej osób wpadało w drugą skalę podatkową, pomimo tego że ich wynagrodzenia w związku ze wzrostem cen w ostatnich latach, faktycznie nie były warte aż tak dużo jak jeszcze w 2009 roku, kiedy próg został zmieniony. 

W 2019 roku, rząd przeprowadził dwie reformy podatkowe, dzięki którym wielu podatników zaoszczędziło środki, przede wszystkim obniżenie wysokości PIT z 18% do 17%, a także wprowadzenie 0% stawki podatku dochodowego dla osób do 26. roku życia (0% PIT dla młodych). Na zmianie z 18% na 17% skorzystali również̇ podatnicy o dochodach rocznych powyżej 85 528 zł, ale sam próg podatkowy nie uległ podwyższeniu. 

Jeżeli proponowana zmiana wejdzie w życie, to od kolejnego roku podatkowego, do podstawy obliczenia podatku nieprzekraczającej 120 tysięcy zł stosowana będzie stawka podatku w wysokości 17%, natomiast powyżej kwoty 120 tysięcy zł, niezmiennie podatek będzie wynosił 32% i zgodnie z projektem ustawy jak i zapowiedziami rządu, nie są obecnie prowadzone prace mające na celu zwiększenie podatku w drugiej skali. To oznacza, że 32% podatek zostanie naliczony od każdej złotówki powyżej 120 tysięcy zł. 
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności