Pomieszczenia zarządu i administracji spółdzielni są w całości opodatkowane według najwyższej stawki jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Natomiast w zakresie budowli należących do spółdzielni mieszkaniowej opodatkowaniu nie będą podlegały te z nich, które są położone na gruntach związanych z budynkami mieszkalnymi i które służą wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych (wyr. NSA z 10.11.2015 r., II FSK 2420/13).

We wniosku o wydanie interpretacji podatkowej spółdzielnia mieszkaniowa wskazała, że w głównej mierze prowadzi działalność polegającą na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych swoich członków , która to działalność jej zdaniem nie jest kwalifikowana jako działalność gospodarcza. W związku z powyższym spółdzielnia uznała, że przy opodatkowaniu budynków lub ich części, w których mieszczą się pomieszczenia zarządu, czy też administracji powinien być zastosowany wskaźnik procentowy, będący odzwierciedleniem udziału metroweg o. Podobne stanowisko zajęła spółdzielnia w przypadku budowli.

Stanowiska spółdzielni nie podzieliły organy podatkowe ani sądy administracyjne. Rozpatrując skargę kasacyjną NSA wskazał, że spółdzielnia prowadzi działalność gospodarczą i jest przedsiębiorcą. W konsekwencji NSA uznał, że ustawodawca nie przewidział żadnego wyjątku dla części budynków służących obsłudze administracyjnej w zakresie zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi. Stąd brak jest normatywnych podstaw, co do możliwości ustalania podstawy opodatkowania w oparciu o jakąkolwiek proporcję, czy strukturę zasobów lokalowych.

Ważne
Każda budowla będąca w posiadaniu przedsiębiorcy, nawet mu nieprzydatna z uwagi na rodzaj prowadzonej działalności, podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Jednakże w zakresie, w jakim budowle, położone na gruntach związanych z budynkami mieszkalnymi, służą wyłącznie zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, nie dotyczy ich opodatkowanie podatkiem od nieruchomości, przewidziane dla budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, co w konsekwencji oznacza, że w ogóle nie podlegają one opodatkowaniu (wyr. NSA z 10.11.2015 r., II FSK 2420/13).