Podatek handlowy wprowadzony 1.1.2021 r. zgodny z przepisami UE – wyrok TSUE

Na wstępie należy przypomnieć, iż podatek handlowy zaczął obowiązywać 1.1.2021 r. pomimo braku wyroku Trybunału Sprawiedliwości. Pierwsza płatność, za styczeń 2021, dokonana została przez płatników do 25 lutego.

Kto musi płacić ten podatek?

Podatek handlowy zobowiązani są płacić sprzedawcy detaliczni, za których uważa się osoby fizyczne i prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, a także spółki cywilne, które dokonują w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sprzedaży detalicznej.

Jaka jest wysokość tego podatku?

W sytuacji podatników, których przychód nie przekracza 187 mln zł przychodu, danina wyniesie 0,8 proc. przychodu. Podmioty osiągające wyższe przychody będą odprowadzać 1,4 proc. podatku. Kwota wolna od podatku wynosi 17 mln zł.

Ważne
Co istotne dla podatników zobowiązanych do płatności podatku handlowego - zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów podatek od sprzedaży detalicznej nie będzie pobierany za lata 2016-2020.


Wielu ekspertów zakłada, że podatek handlowy przełoży się na ceny towarów dla konsumentów.


Źródło: Ministerstwo Finansów
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności