W Dz.U. z 2021 r. pod poz. 1615 opublikowano rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 15.7.2021 r. w sprawie przyjęcia Planu przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS).

Z art. 185 PrWod wynika m.in., że projekt planu przeciwdziałania skutkom suszy przygotowują Wody Polskie w uzgodnieniu z ministrem: rolnictwa, rozwoju wsi, rybołówstwa, żeglugi śródlądowej oraz z wojewodami, uwzględniając podział kraju na obszary dorzeczy.

Wody Polskie przekazują projekt planu przeciwdziałania skutkom suszy ministrowi gospodarki wodnej, który, zapewniając aktywny udział wszystkich zainteresowanych w przygotowywaniu oraz aktualizacji planu przeciwdziałania skutkom suszy, podaje do publicznej wiadomości w celu zgłoszenia uwag:

  • harmonogram i program prac związanych z przygotowaniem projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy;
  • projekt planu przeciwdziałania skutkom suszy co najmniej na rok przed rozpoczęciem okresu, którego dotyczy ten plan.

W ciągu 6 miesięcy od dnia podania do publicznej wiadomości wymienionych dokumentów zainteresowani mogą składać do ministra gospodarki wodnej uwagi do ustaleń zawartych w tych dokumentach. Następnie minister gospodarki wodnej przyjmuje i aktualizuje plan przeciwdziałania skutkom suszy, w drodze rozporządzenia, kierując się koniecznością przeciwdziałania skutkom suszy. Aktualizacja planu powinna mieć miejsce nie rzadziej niż raz na 6 lat.

Ważne

Przyjęty aktualnie PPSS stanowi załącznik do rozporządzenia.

W treści planu znajdują się:

  • analiza możliwości powiększenia dyspozycyjnych zasobów wodnych (w tym m.in. ocena stanu dyspozycyjnych zasobów wodnych z uwzględnieniem podziału kraju na obszary dorzeczy, ocena stanu naturalnej i sztucznej retencji z uwzględnieniem podziału kraju na obszary dorzeczy, celowość działań w zakresie powiększenia dyspozycyjnych zasobów wodnych, opis możliwości powiększenia dyspozycyjnych zasobów wodnych);
  • propozycje budowy lub przebudowy urządzeń wodnych (w tym uwarunkowania prawne i cele związane z budową lub przebudową urządzeń wodnych służących przeciwdziałaniu skutkom suszy oraz propozycje budowy lub przebudowy urządzeń wodnych – z uwzględnieniem podziału na obszary dorzeczy);
  • propozycje niezbędnych zmian w zakresie korzystania z zasobów wodnych oraz zmian naturalnej i sztucznej retencji (w tym zakres planowanych zmian oraz ocena skali i racjonalności korzystania z zasobów wodnych, cele zmian w zakresie korzystania z zasobów wodnych, propozycje niezbędnych zmian w zakresie korzystania z zasobów wodnych, potrzeby oraz propozycje zmian naturalnej i sztucznej retencji – z uwzględnieniem podziału kraju na obszary dorzeczy);
  • katalog działań służących przeciwdziałaniu skutkom suszy (w tym identyfikacja działań, struktura katalogu działań służących przeciwdziałaniu skutkom suszy, charakterystyka i lokalizacja działań służących przeciwdziałaniu skutkom suszy w jednostkach planistycznych).

Zdaniem autorów planu, główny jego cel, jakim jest „przeciwdziałanie skutkom suszy”, odwołuje się do procesu kształtowania zasobów wodnych oraz do racjonalnego korzystania z zasobów wodnych zgodnie z obowiązującymi normatywami. Cele szczegółowe, precyzujące cel główny PPSS, są podyktowane regulacją art. 184 ust. 2 PrWod oraz dotyczą zidentyfikowanych obszarów ryzyka związanego z suszą, tj. społeczeństwa, gospodarki i środowiska.

Do celów szczegółowych planu należą:

  • skuteczne zarządzanie zasobami wodnymi dla zwiększenia dyspozycyjnych zasobów wodnych na obszarach dorzeczy;
  • zwiększanie retencji na obszarach dorzeczy;
  • edukacja i zarządzanie ryzykiem suszy;
  • formalizacja i zaplanowanie finansowania działań służących przeciwdziałaniu skutkom suszy.