Pismo do ZUS najlepiej złożyć elektronicznie

Jaką drogą najlepiej złożyć wniosek o zwolnienie ze składek do ZUS za marzec, kwiecień i maj?

Zachęcam wszystkich zainteresowanych, aby składali wnioski w tej sprawie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Uruchomiliśmy nowoczesne rozwiązania informatyczne, dzięki czemu decyzje zapadają błyskawicznie, na bieżąco. Większość spośród prawie 2 mln mikrofirm i samozatrudnionych uprawnionych do zwolnienia posiada już swój profil na PUE. Zachęcam tych, którzy jeszcze go nie mają, by go założyli. To proste, ułatwia i przyspiesza składanie wniosków i ich rozpatrywanie. Utrudnia także rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jeśli państwa firma korzysta z usług biura rachunkowego, to złożenie wniosku możliwe jest również za jego pośrednictwem. Przyjmujemy też wnioski wysłane do nas pocztą, a także umieszczone w skrzynkach na dokumenty znajdujących się w specjalnie zabezpieczonych strefach w naszych placówkach. Wnioski o zwolnienie ze składek można składać do 30 czerwca bieżącego roku.

Jeśli samozatrudniony opłacający składki sam za siebie nie spełnia warunku przychodów poniżej 15 681 zł w marcu, ale w kwietniu, po spadku obrotów już tak, to czy może wystąpić o zwolnienie ze składek za kwiecień i maj?

Tak, a na tej samej zasadzie, jeśli spadek przychodu nastąpi dopiero w maju, to firma skorzysta ze zwolnienia za maj.

A co z przedsiębiorcą opłacającym składki za więcej niż dziewięciu ubezpieczonych, który w kwietniu zredukuje etaty?

Niezależnie od tego, kiedy i za jakie miesiące jest składany wniosek, liczbę ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczeń zawsze badamy na dzień 29 lutego. Dlatego późniejsze zmniejszenie liczby współpracowników nie spowoduje uzyskania prawa do zwolnienia ze składek.

Jeśli przedsiębiorca zapłaci składki za marzec, później jednak jego sytuacja się pogorszy, to czy może złożyć wniosek o zwolnienie z zapłaconych już składek?

Nie, zwolnienie dotyczy wyłącznie nieopłaconych składek.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności