Jaką drogą najlepiej złożyć wniosek o zwolnienie ze składek do ZUS za marzec, kwiecień i maj?

Zachęcam wszystkich zainteresowanych, aby składali wnioski w tej sprawie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Uruchomiliśmy nowoczesne rozwiązania informatyczne, dzięki czemu decyzje zapadają błyskawicznie, na bieżąco. Większość spośród prawie 2 mln mikrofirm i samozatrudnionych uprawnionych do zwolnienia posiada już swój profil na PUE. Zachęcam tych, którzy jeszcze go nie mają, by go założyli. To proste, ułatwia i przyspiesza składanie wniosków i ich rozpatrywanie. Utrudnia także rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jeśli państwa firma korzysta z usług biura rachunkowego, to złożenie wniosku możliwe jest również za jego pośrednictwem. Przyjmujemy też wnioski wysłane do nas pocztą, a także umieszczone w skrzynkach na dokumenty znajdujących się w specjalnie zabezpieczonych strefach w naszych placówkach. Wnioski o zwolnienie ze składek można składać do 30 czerwca bieżącego roku.

Jeśli samozatrudniony opłacający składki sam za siebie nie spełnia warunku przychodów poniżej 15 681 zł w marcu, ale w kwietniu, po spadku obrotów już tak, to czy może wystąpić o zwolnienie ze składek za kwiecień i maj?

Tak, a na tej samej zasadzie, jeśli spadek przychodu nastąpi dopiero w maju, to firma skorzysta ze zwolnienia za maj.

A co z przedsiębiorcą opłacającym składki za więcej niż dziewięciu ubezpieczonych, który w kwietniu zredukuje etaty?

Niezależnie od tego, kiedy i za jakie miesiące jest składany wniosek, liczbę ubezpieczonych zgłoszonych do ubezpieczeń zawsze badamy na dzień 29 lutego. Dlatego późniejsze zmniejszenie liczby współpracowników nie spowoduje uzyskania prawa do zwolnienia ze składek.

Jeśli przedsiębiorca zapłaci składki za marzec, później jednak jego sytuacja się pogorszy, to czy może złożyć wniosek o zwolnienie z zapłaconych już składek?

Nie, zwolnienie dotyczy wyłącznie nieopłaconych składek.