Przepisy nie przewidują wprost możliwości powierzenia obowiązków kierownika OPS. Przepisy ustawy o pracownikach samorządowych (dalej: PracSamU) pozwalają jedynie na czasowe powierzenie wykonywania innej pracy. Osoba, której powierzono obowiązki musi wypełniać wszystkie warunki dla zatrudnienia na stanowisku kierownika OPS.

Zapytaj o konsultację jednego z naszych 140 ekspertów. Sprawdź

Tzw. p.o. kierownika oznacza sytuację, w której dana osoba została zatrudniona na stanowisku kierownika z założenia czasowo. W znacznej części przypadków przepisy nie przewidując takiej możliwości pośrednio wykluczają zatrudnienie jako „p.o. kierownika”. Przy braku występowania takiego stanowiska w siatce stanowiskowej mówimy bowiem o zatrudnieniu konkretnie na stanowisku kierownika, a nie osoby, która jedynie pełni obowiązki kierownika ale nim nie jest. Jak wskazuje WSA w Poznaniu w wyroku z 26.4.2012 r. (IV SA/Po 1248/11), powierzenie pełnienia obowiązków kierownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej stanowi obejście przepisów dotyczących obowiązku przeprowadzenia konkursu na stanowisko kierownicze w jednostce samorządu terytorialnego.

Możliwe jest jedynie zastosowanie art. 21 PracSamU. Na podstawie tego przepisu, jeżeli wymagają tego potrzeby jednostki, pracownikowi samorządowemu można powierzyć, na okres do 3 miesięcy w roku kalendarzowym, wykonywanie innej pracy niż określona w umowie o pracę, zgodnej z jego kwalifikacjami. W okresie tym przysługuje pracownikowi wynagrodzenie stosowne do wykonywanej pracy, lecz nie niższe od dotychczasowego. Powierzenie wykonywania innej pracy nie oznacza przeniesienia na inne stanowisko (co byłoby zresztą niemożliwe, biorąc pod uwagę , że mówimy o stanowiskach z dwóch grupo stanowiskowych – kierowniczym urzędniczym i pomocniczym), a co za tym idzie nie stosujemy do tej osoby wymogów związanych z podjęciem pracy na stanowisku urzędniczym. Nie jest objęta służbą przygotowawczą.

Sektor publiczny – Sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź