Od 20.9.2022 r. obowiązuje DodEnergU, która ma na celu opanowanie trudnej sytuacji na rynku ciepła. Jednym ze specjalnych rozwiązań jest tzw. średnia cena wytwarzania ciepła z rekompensatą. Może ona być zastosowania do różnych kategorii podmiotów, a wymienionych w art. 4 DodEnergU.

Z ust. 1 tego artykułu wynika zaś, że średnią cenę wytwarzania ciepła z rekompensatą ustala się m.in. dla podmiotów będących:

  1. jednostką organizacyjną pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 PomSpołU, w zakresie, w jakim zużywa ciepło na potrzeby świadczenia pomocy społecznej,
  2. podmiotem systemu oświaty, o którym mowa w art. 2 PrOśw, w zakresie, w jakim zużywa ciepło na potrzeby podstawowej działalności,
  3. podmiotem prowadzącym żłobek lub klub dziecięcy, a także dziennym opiekunem, o których mowa w art. 2 ust. 1 OpDzieciU, w zakresie, w jakim zużywają ciepło na potrzeby podstawowej działalności

– w zakresie w jakim zużywają ciepło na potrzeby świadczenia pomocy społecznej lub podstawową działalność.

Z punktu widzenia realizacji ww. uprawnień, warto także odnotować art. 6 ust. 1 DodEnergU, z którego wynika, że odbiorcy ciepła, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 DodEnergU, w celu umożliwienia stosowania średniej ceny wytwarzania ciepła z rekompensatą, składają sprzedawcy ciepła oświadczenie, które zawiera:

1) oświadczenie o spełnieniu warunków pozwalających na uznanie ich za odbiorców, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 DodEnergU;

2) wskazanie danych służących określeniu szacunkowej ilości ciepła, które będzie zużywane na potrzeby:

a) podmiotów, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 DodEnergU,

b) gospodarstw domowych w lokalach mieszkalnych i na potrzeby części wspólnych budynków wielolokalowych oraz

c) inne niż określone w lit. a i b;

3) określenie szacowanej ilości ciepła, która będzie zużywana na potrzeby, o których mowa w pkt 2.

Co, istotne, w celu złożenia ww. oświadczenia ustawodawca wprowadził rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 20.9.2022 r. w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców ciepła niebędących gospodarstwami domowymi w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku paliw (Dz.U. z 2022 r. poz. 1975).

Wspomniane rozporządzenie wprowadza wzór oświadczenia, mającego na celu zapewnienie przejrzystości i komunikatywności tych oświadczeń oraz potrzebę ujednolicenia ich formy.

Podsumowując, wskazane rozwiązanie legislacyjne należy ocenić pozytywnie, bowiem jest z pewnością pomocne w przedstawieniu danych m.in. przez jednostki organizacyjne gminy, właśnie typu żłobki, szkoły, czy jednostki pomocy społecznej.