Moim zdaniem w tym przypadku nie trzeba składać oświadczenia majątkowego, ponieważ pierwsze oświadczenie majątkowe składa się w ciągu 30 dni od dnia zatrudnienia. W praktyce spotyka się przypadki składania oświadczenia majątkowego w związku ze zmianą stanowiska pracy, chociaż w przepisach nie przewidziano takiej okoliczności. Przyjmuje się też, że obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego należy wiązać z uzyskaniem uprawnienia do wydawania decyzji w imieniu wójta, co w tym przypadku nie ma miejsca, ponieważ osoba zmieniająca stanowisko pracy posiada takie uprawnienie.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź

Zgodnie z art. 24h ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym (dalej: SamGminU) m.in. osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta ma obowiązek złożyć oświadczenie o swoim stanie majątkowym, czyli oświadczenie majątkowe. Oświadczenie majątkowe dotyczy majątku odrębnego oraz majątku objętego małżeńską wspólnością majątkową.

Osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu wójta składa pierwsze oświadczenie majątkowe w ciągu 30 dni od dnia zatrudnienia. Do pierwszego oświadczenia majątkowego trzeba dołączyć informację o sposobie i terminie zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej w razie jej prowadzenia przed dniem powołania lub zatrudnienia. Kolejne oświadczenia majątkowe składa się co roku do 30 kwietnia, według stanu na 31 grudnia roku poprzedniego oraz w dniu odwołania ze stanowiska lub rozwiązania umowy o pracę (art. 24h ust. 5 SamGminU).

Z przepisów tych wynika, że pierwsze oświadczenie majątkowe składa się wciągu 30 dni od dnia zatrudnienia. W moim przekonaniu zmiany stanowiska pracy nie należy utożsamiać z dniem zatrudnienia, który zobowiązuje do złożenia oświadczenia majątkowego. W sytuacji opisanej w pytaniu chodzi przecież o osobę zatrudnioną, a nie zatrudnianą.

W praktyce spotyka się przypadki składania oświadczenia majątkowego w związku ze zmianą stanowiska pracy, chociaż z przepisów nie wynika, aby była to okoliczność zobowiązująca do złożenia takiego oświadczenia. Trzeba też wskazać, że w doktrynie przyjmuje się też, że obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego należy wiązać z uzyskaniem uprawnienia do wydawania decyzji w imieniu wójta. W tym przypadku taka okoliczność nie ma miejsca, ponieważ osoba zmieniająca stanowisko pracy posiada już takie uprawnienie. Dlatego, w moim przekonaniu, w sytuacji opisanej w pytaniu nie trzeba składać oświadczenia majątkowego w związku ze zmianą stanowiska pracy.

Beck Akademia - praktyczne szkolenia online - sprawdź aktualny harmonogram Sprawdź