W tym przypadku wydanie takiego zaświadczenia nie podlega opłacie skarbowej.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o opłacie skarbowej (dalej: OpłSkarbU) opłacie skarbowej – w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej – podlega:

1) dokonanie czynności urzędowej na podstawie zgłoszenia lub na wniosek,

2) wydanie zaświadczenia na wniosek,

3) wydanie zezwolenia (pozwolenia, koncesji).

Przy czym, z art. 2 ust. 1 pkt 1 OpłSkarbU nie podlega opłacie skarbowej dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia i zezwolenia (pozwolenia, koncesji) albo złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii w sprawach:

1) ubezpieczenia społecznego, ubezpieczenia zdrowotnego, rent strukturalnych, ulg określonych w przepisach szczególnych dla żołnierzy niezawodowych i osób odbywających służbę zastępczą oraz ich rodzin, a także uprawnień dla osób niepełnosprawnych i osób objętych przepisami o szczególnych uprawnieniach dla kombatantów (lit. b);

2) zatrudnienia, wynagrodzeń za pracę (lit. f).

Z art. 1 ust. 1 StażPrU wynika, że ilekroć przepisy prawa lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy, do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

1) okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,

2) przypadające przed dniem 1.1.1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,

3) przypadające po dniu 31.12.1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Na wniosek zainteresowanej osoby właściwy urząd gminy jest obowiązany stwierdzić, zgodnie z art. 1 StażPrU, okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy (art. 3 ust. 1 StażPrU).

Z przepisów tych wynika, że zaświadczenie to związane jest z zatrudnieniem, w związku z czym nie podlega obowiązkowi wniesienia opłaty skarbowej. W praktyce niektóre organy pobierają opłatę skarbową od takich zaświadczeń w wysokości 17 zł, ale w świetle treści przytoczonych przepisów postępowanie takie należy uznać za nieprawidłowe.

Sektor publiczny – Sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź