Okna można zamurować pustakami szklanymi

Sprawa ciągnęła się wiele lat. Zaczęła się od tego, że właściciel nieruchomości samowolnie przebudował warsztat elektryczny na pomieszczenia mieszkalne. Kiedy wyszło to na jaw, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego wydał nakaz zamurowania wszystkich otworów okiennych w północnej ścianie budynku, która była oddalona maksymalnie o 2,5 m. od sąsiedniej działki (minimalnie powinny to być cztery metry).

Takiej decyzji domagała się właścicielka nieruchomości. Zarówno WSA jak i Naczelny Sąd Administracyjny potwierdziły ten nakaz, więc inwestor zamurował okna pustakami szklanymi (miał odpowiednią opinię techniczną) i zostawił małe, przeszklone uchylne okienka. Zaakceptowali to inspektorzy nadzoru budowlanego, bo w rzeczywistości chodziło o ścianę oddzielenia przeciwpożarowego.

Sprawę do sądu wniosła więc właścicielka nieruchomości twierdząc, że mimo upływu lat sąsiad nie wywiązał się z pierwotnego nakazu, czyli przywrócenia do stanu poprzedniego. Ściana nieprzepuszczająca światła powinna być wykonana z cegły, bloczków gazobetonowych lub innego podobnego materiału, a nie z przezroczystych pustaków szklanych.

Sąd zauważył jednak, że w nakazie nie wskazano, w jaki sposób należy zamurować otwory. Zdaniem WSA inwestor miał w tej sytuacji wybór, jakich materiałów użyć, jeśli tylko ściana zachowa walory oddzielenia przeciwpożarowego. Otwory okienne zostały wypełnione materiałem, który ma odpowiednie cechy ognioodporności, więc argument, że są zbytnio przezroczyste nie może prowadzić do stwierdzenia nieprawidłowego wypełnienia nakazu.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności