Wprowadzenie ograniczenia w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodu usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń, oraz świadczeń o podobnym charakterze oraz wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z praw lub wartości, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 PDOPrU, przewiduje projekt ustawy z 6.7.2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Usługi podlegające ograniczeniu w zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu

Na podstawie dodanego art. 15e ustawy z 15.2.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. po 1888 ze zm.; dalej: PDOPrU) następujące koszty:

1) usług doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych,

zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i

pozyskiwania personelu, ubezpieczeń, gwarancji i poręczeń, oraz świadczeń o

podobnym charakterze;

2) wszelkiego rodzaju opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z

praw lub wartości, o których mowa w art. 16b ust. 1 pkt 4-7 PDOPrU (autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, licencje, prawa określone w ustawie z 30.6.2000 r. – Prawo własności przemysłowej, wartość stanowiąca równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej know-how)

– będą podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w wysokości

nieprzekraczającej łącznie w roku podatkowym 5% kwoty EBITDA, stanowiącej sumę dochodu uwzględnionego w podstawie opodatkowania, wysokości odpisów amortyzacyjnych

zaliczonych w danym roku podatkowym do kosztów uzyskania przychodów oraz różnicy

między przychodami i kosztami finansowania zewnętrznego.

Ważne
Przepis zastosuje się do nadwyżki wartości kosztów, przekraczającej w roku podatkowym łącznie kwotę 1 200 000 zł. Jeżeli rok podatkowy podatnika jest dłuższy albo krótszy niż 12 miesięcy, kwotę progu, o którym mowa, oblicza się mnożąc kwotę 100 000 przez liczbę rozpoczętych miesięcy roku podatkowego podatnika.

Limit kosztów uzyskania przychodu dotknie głównie dużych przedsiębiorców.

Kwota kosztów, nieodliczona w danym roku podatkowym, nie będzie mogła być odliczona w latach następnych. Ograniczenia nie zastosujemy do opłat i należności, zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z wytworzeniem towaru lub usługi.

Planowany termin wejścia w życie zmian to 1.1.2018 r.

Nowe przepisy mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego i odbudowę bazy podatkowej w CIT. Prace nad projektem trwają.