W opisanym przypadku, z uwagi na to, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin, pracownikowi za pracę w tym dniu przysługuje dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia, który można zastąpić dniem wolnym od pracy (na wniosek pracownika) lub 1,5 dnia (bez wniosku pracownika), a ponadto w okresie rozliczeniowym dzień ten powinien zostać odjęty od przyjętej do wypracowania normy. Tym samym pracownikowi przysługuje jeden dzień za pracę (jeśli jest na jego wniosek) i jeden dzień z tytułu obniżenia wymiaru czasu pracy za ten miesiąc o 8 godzin.

Skonsultuj z ekspertem rozwiązanie problematycznych kwestii. Sprawdź

Stosownie do postanowień art. 130 § 2 KP, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

W 2025 r. święto 3 Maja wypada w sobotę. Oznacza to, że za sobotnie święto pracodawca jest zobligowany oddać pracownikom dzień wolny od pracy w innym terminie. A kiedy to zrobi zależy od tego, kiedy upływa okres rozliczeniowy. Należy bowiem przypomnieć, że zgodnie zKP, sobota jest dniem wolnym od pracy dla pracujących od poniedziałku do piątku z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy w danym okresie rozliczeniowym. Skoro w grudniu święto przypadnie w sobotę, wówczas pracodawca musi obniżyć wymiar czasu pracy za ten miesiąc o 8 godzin.

Z kolei w myśl art. 1511 § 1 KP, za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości:

  • 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających:
    • w nocy,
    • w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
    • w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub w święto, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy;
  • 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w każdym innym dniu niż określony w pkt 1.

Niezależnie od powyższego, zgodnie z art. 1512 § 1 KP, w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych pracodawca, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.

Udzielenie czasu wolnego w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych może nastąpić także bez wniosku pracownika. W takim przypadku pracodawca udziela czasu wolnego od pracy, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego, w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, jednakże nie może to spowodować obniżenia wynagrodzenia należnego pracownikowi za pełny miesięczny wymiar czasu pracy.

W przypadkach określonych powyżej pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych.

Ponadto, zgodnie z art. 1513 KP, pracownikowi, który wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Jeśli więc pracownik świadczył pracę w święto, które było dla niego dniem wolnym od pracy, to za ten dzień przysługuje mu dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia, który może być zastąpiony dniem wolnym od pracy (na wniosek pracownika) lub 1,5 dnia (bez wniosku pracownika).