Ochrona danych nie może podlegać negocjacjom w międzynarodowych umowach handlowych

Kwestia transferu danych budzi wątpliwości

EIOD wskazał w opinii, że niepokoją go postanowienia TCA, które nie odzwierciedlają horyzontalnych unijnych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, a w tym transgranicznego ich przepływu. W jego ocenie, TCA nie powinno zmieniać tego typu przepisów, gdyż rodzi to zagrożenie powstania konfliktu z unijnymi przepisami o ochronie danych osobowych.

EIOD zwrócił uwagę, że Komisja Europejska (KE) już wielokrotnie wskazywała, że takie przepisy nie podlegają negocjacjom. Dzięki nieustępliwemu stanowisku KE w tym zakresie, UE włączała do umów handlowych środki ułatwiające transgraniczne przepływy danych, przy jednoczesnym zagwarantowaniu ochrony osób fizycznych pod kątem prywatności i danych osobowych. EIOD zaapelował do KE o potwierdzenie dotychczasowego stanowiska w tym zakresie.

TCA traktowany jako wyjątek

EIOD podkreślił w swojej opinii, że wprowadzenie do TCA postanowień, które umożliwiają przekazywanie danych osobowych między UE a UK bez odpowiednich zabezpieczeń proceduralnych – tak jakby UK nadal było członkiem UE – powinno zostać potraktowane jako wyjątek. Oznacza to, że – w ocenie EIOD – postanowienia TCA w tym zakresie nie powinny zostać traktowane jako precedens dla podobnych umów z innymi krajami spoza UE.

Pełna treść opinii:

https://edps.europa.eu/sites/edp/files/publication/2021_02_22_opinion_eu_uk_tca_en.pdf
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zdalnie
uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności