Ustawodawca wyłączył spod obowiązku przeprowadzania kontroli przeciwpożarowej, a więc w związku z tym także z wykonania i załączenia do wniosku o wydanie (zmianę) zezwolenia na przetwarzanie odpadów ‒ operatu przeciwpożarowego, w przypadku, gdy zezwolenie na przetwarzanie odpadów dotyczy odzysku poza instalacjami i urządzeniami lub przygotowania do ponownego użycia (art. 41a ust. 5a ustawy z 14.12.2012 r. o odpadach [t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 701 ze zm.; dalej: OdpadyU]). Przepis ten znajduje zastosowanie w przedmiotowej sprawie. Odstępstwo od tego obowiązku wynika wprost z przepisów prawa i nie wymaga posiłkowania się opinią specjalisty.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy z 20.7.2018 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 1592), posiadacz odpadów, który przed dniem 5.9.2018 r. uzyskał zezwolenie na zbieranie odpadów, zezwolenie na przetwarzanie odpadów, zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów albo pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów, został zobowiązany, w terminie do 5.3.2020 r., złożyć wniosek o zmianę posiadanej decyzji. Do przedmiotowego wniosku posiadacz odpadów powinien, co do zasady, dołączyć operat przeciwpożarowy, o którym mowa w art. 42 ust. 4b pkt 1 OdpadyU.

Zasadność dołączenia do wniosku operatu przeciwpożarowego jest związana z trybem wydawania (zmiany) zezwolenia na zbieranie i zezwolenia na przetwarzanie odpadów. W myśl art. 41a ust. 1a OdpadyU zezwolenie na zbieranie odpadów, zezwolenie na przetwarzanie odpadów oraz pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające zbieranie lub przetwarzanie odpadów są wydawane po przeprowadzeniu przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej kontroli instalacji, obiektu budowlanego lub jego części lub miejsc magazynowania odpadów, w których ma być prowadzone przetwarzanie odpadów lub zbieranie odpadów, w zakresie spełniania wymagań określonych w przepisach dotyczących ochrony przeciwpożarowej oraz w zakresie zgodności z warunkami ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w operacie przeciwpożarowym, o którym mowa w art. 42 ust. 4b pkt 1 OdpadyU, oraz w postanowieniu, o którym mowa w art. 42 ust. 4c OdpadyU.

Ważne
Co istotne w przedmiotowej sprawie, przepisu nakładającego obowiązek kontroli przeciwpożarowej nie stosuje się w przypadku, gdy zezwolenie na przetwarzanie odpadów dotyczy odzysku poza instalacjami i urządzeniami lub przygotowania do ponownego użycia (art. 41a ust. 5a OdpadyU). Odstępstwo to jest niezależne od rodzaju odpadów przetwarzanych poza instalacjami i urządzeniami. Brak obowiązku kontroli przeciwpożarowej w sposób oczywisty znosi obowiązek przedłożenia organowi operatu przeciwpożarowego jako załącznika do wniosku o zmianę zezwolenia. Dokument taki nie miałaby żadnego znaczenia w postępowaniu.