Ustawa z 22.6.2016 r. o zmianie ustawy Prawo łowieckie wprowadza nowe zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny, w tym za szkody wyrządzone przez te zwierzęta w przypadku objęcia ich całoroczną ochroną.

Wnioski w sprawie szkód w uprawach i płodach rolnych składane będą do wojewody, który będzie ustalał wysokość odszkodowania w drodze decyzji administracyjnej. Oględzin oraz oszacowania szkód dokonywać będą przedstawiciele wojewody.Rzeczoznawcy wpisani na listy prowadzone przez izby rolnicze, w przypadku wniesienia zastrzeżeń do protokołu w zakresie wielkości szkody, będą uprawnieni do przedstawiania opinii. Odszkodowania wypłacają rolnikom wojewodowie z Funduszu Odszkodowawczego, w terminie 30 dni od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna. Strona niezadowolona z decyzji będzie mogła wnieść powództwo do sądu. Przychodami Funduszu Odszkodowawczego będą roczne składki wnoszone przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich oraz dotacja z budżetu państwa. Ustawa stanowi, że za szkody wyrządzone podczas polowań odpowiadają dzierżawcy i zarządcy obwodów łowieckich.

Ważne
Ustawa wejdzie w życie w 1.1.2017 r. Wcześniej, po 14 dniach od jej ogłoszenia wejdą w życie regulacje dotyczące wpisu na listę rzeczoznawców oraz przepisów wykonawczych z tym związanych.