Celem ustawy jest wprowadzenie dodatkowego okresu przejściowego, który potrwa do 31 grudnia 2025 r. i umożliwi podmiotom obowiązanym do stosowania e-Doręczeń stopniowe dostosowanie się do nowego sposobu prowadzenia korespondencji.

Więcej treści o ustroju i organizacji po zalogowaniu. Nie posiadasz dostępu? Wypróbuj!Sprawdź

E-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych z potwierdzeniem odbioru. Ostatecznie adres do doręczeń elektronicznych oraz obowiązek prowadzenia korespondencji w tej formie obejmą wszystkie podmioty publiczne oraz dużą część podmiotów niepublicznych.

Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem zmian dotyczących tworzenia adresu do doręczeń elektronicznych w oparciu o dane otrzymane od operatora wyznaczonego, które zaczną obowiązywać 1 czerwca 2025 r. oraz zmian dotyczących bezterminowości adresu do doręczeń, które wejdą w życie 1 marca 2025 r.

Do 100 mln zł dla Poczty Polskiej S.A.

Na mocy ustawy z 2019 roku o doręczeniach elektronicznych Poczta Polska S.A. została wyznaczona przez państwo jako dostawca publicznych usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz publicznej usługi hybrydowej. Spółka pełni rolę strategicznego partnera w realizacji tych usług.

W latach 2020-2024 Poczta Polska S.A. zainwestowała w infrastrukturę i oprogramowanie niezbędne do świadczenia tych usług. Spółka nieustannie monitoruje i dostosowuje systemy do wymagań dotyczących funkcjonalności oraz bezpieczeństwa, wprowadzając modyfikacje zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Cyfryzacji.

Sektor publiczny – Sprawdź aktualną listę szkoleń Sprawdź

Ustawa o doręczeniach elektronicznych nie uwzględniała kosztów dostosowania systemów teleinformatycznych operatora wyznaczonego ani zakupu czy modyfikacji infrastruktury, niezbędnej do realizacji usług. Koszt ten miał być pokrywany przez operatora wyznaczonego, czyli Pocztę Polską S.A., z opłat pobieranych za świadczenie usług. Model finansowania, oparty na opłatach za doręczenia, okazał się jednak nieefektywny. Kilkakrotne przesunięcia terminu obowiązku stosowania e-Doręczeń przez podmioty publiczne spowodowały, że model finansowania nie zrealizował założonego celu.

Do września 2024 r. w ramach usług PURDE i PUH nadano około 1,35 mln przesyłek, podczas gdy początkowe założenia finansowe przewidywały nadanie około 100 mln przesyłek w tym samym okresie. Oznacza to, że usługi, realizowane w ogólnym interesie gospodarczym, są finansowane z środków Poczty Polskiej S.A.

Po trzech latach świadczenia usług pozytywne efekty działań Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) wspierają Poczty Polską S.A. w trudnym procesie transformacji.

System Legalis Administracja – kompleksowe wsparcie każdego urzędnika. Wypróbuj! Sprawdź

W ostatnim czasie mieliśmy serię korzystnych wydarzeń. Z jednej strony Komisja Europejska zaakceptowała nasz wniosek o refundację kosztów netto, co przyniesie Poczcie dodatkowe przychody rzędu miliarda złotych. Z drugiej strony wczoraj Prezydent RP podpisał ustawę o e-Doręczeniach, która umożliwi zwrot około 100 mln zł kosztów poniesionych na budowę systemu – podsumował minister Jakub Jaworowski.

Źródło: https://www.gov.pl