Resort edukacji rozpoczął proces legislacyjny nowego rozporządzenia w sprawie stażu adaptacyjnego oraz testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela. Obecnie kwestie dotyczące postępowania w sprawie uznawania kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela nabytych w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej są regulowane rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z 19.3.2009 r. w sprawie stażu adaptacyjnego i testu umiejętności w toku postępowania o uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz.U. z 2009 r. Nr 52, poz. 421) . Rozporządzenie na mocy przepisu przejściowego zawartego w ustawie z 22.12.2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. z 2016 r. poz. 65) utraci moc 31.12.2016 r. Projekt nowego rozporządzenia został skierowany do uzgodnień resortowych i konsultacji publicznych.
Jest to warunek dopuszczenia do wykonywania zawodów regulowanych pracowników z innych państwa członkowskich, który został uzgodniony na poziomie europejskim.
Aktem wdrażającym dyrektywę do polskiego porządku prawnego jest ustawa z 22.12.2015 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej (Dz.U. z 2016 r. poz. 65; dalej: KwalZawUEU).
Staż adaptacyjny odbywa się w języku polskim i nie może trwać dłużej niż 3 lata. Właściwy organ zapewnia wnioskodawcy możliwość przystąpienia do testu umiejętności nie później, niż w terminie 6 miesięcy od dnia nałożenia na niego tego obowiązku. Test umiejętności przeprowadza się w języku polskim. Wnioskodawca jest zobowiązany ponieść koszty odbywania stażu adaptacyjnego lub przystąpienia do testu umiejętności.
Warunki, sposób i tryb odbywania stażu adaptacyjnego , sposób i tryb wykonywania nadzoru nad jego odbywaniem oraz oceny nabytych w jego trakcie umiejętności, sposób ustalania kosztów odbywania stażu adaptacyjnego, a także tryb pobierania i zwrotu opłaty za jego odbywanie w przypadku uznawania kwalifikacji do zawodu nauczyciela określa minister właściwy do spraw edukacji. Projekt nowego rozporządzenia powtarza często już istniejące rozwiązania. Staż adaptacyjny wnioskodawca będzie mógł odbywać w przedszkolu, szkole lub placówce, o których mowa w art. 2 ustawy z 7.9.1991 r. o systemie oświaty (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.; dalej: OświatU), natomiast test umiejętności będzie przeprowadzany przez publiczną placówkę doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnokrajowym.
Wprowadzone zostało rozwiązanie polegające na wskazywaniu jednostki, w której odbywany będzie staż adaptacyjny przez organ właściwy (ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania), po uzyskaniu opinii kuratora oświaty i organu prowadzącego jednostkę.
Planowana data wejścia w życie rozporządzenia to 1.1.2017 r.