Nowa Tarcza Prywatności na horyzoncie

Z przekazanych informacji wynika, że nie będą występować ograniczenia co do kategorii danych jakie będą mogły być transferowane. Na porozumienie w tym zakresie liczono już wcześniej, podczas pierwszej wizyty prezydenta USA w Europie. Choć ze strony amerykańskiej były nadzieje na osiągnięcie takiego porozumienie nie spotkało się ono z pozytywnym odzewem strony europejskiej, która nie chciała przyspieszać jego zawarcia.

Pomimo niezmniejszenia się obaw europejskich negocjatorów, najwyżsi przedstawiciele Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych uznali, że w obliczu wojny w Ukrainie i zagrożenia ze strony Chin ważniejsze jest pokazanie solidarności transatlantyckiej w zakresie prywatności danych.

Nie jest pewne co dokładnie ma zawierać nowe porozumienie. Przewiduje się, że w związku z dokumentem zostaną wprowadzone w Stanach rozwiązania, które umożliwią unijnym rezydentom większy dostęp do amerykańskich sądów co ma pozwolić na kwestionowanie żądań dostępu do danych kierowanych przez amerykańską agencje bezpieczeństwa. Przyjęcie takich rozwiązań prawnych musi zostać wdrożone przed podpisaniem porozumienia, co może zająć trochę czasu.

Projekt porozumienia może zostać pokazany już w kolejnym miesiącu i wtedy rozpocznie się proces akceptacji dokumentu w Unii. W jego trakcie swoje opinie wydadzą Europejski Inspektor Ochrony Danych jak i Europejska Rada Ochrony Danych, choć ich opinie nie są wiążące, może się okazać, że ich uwagi mogą wpłynąć na potrzebę przeprowadzenia dodatkowych negocjacji.

Pomimo tej deklaracji wiadomo, że negocjatorzy nie osiągnęli jeszcze porozumienia we wszystkich spornych kwestiach i będzie potrzebny jeszcze czas na ich dopracowanie. Negocjatorzy są świadomi, że wraz z przyjęciem nowego porozumienia podobnie jak poprzednie porozumienia, może ono zostać zakwestionowane w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dlatego, tak ważne jest by umowa w jak najlepszym zakresie odpowiadało wymaganiom ochrony danych osobowych w Unii Europejskiej.

Źródło: https://www.politico.eu/article/privacy-shield-data-deal-joe-biden-ursula-von-der-leyen/
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności