Niższe opłaty dla stacji ładowania

O takie zmiany PSPA wnioskowało już od pewnego czasu - postulat wprowadzenia specjalnej e-taryfy znalazł się nawet w "Białej Księdze Elektromobilności PSPA". Stowarzyszenie wskazywało, że przy niewielkim wciąż popycie na te usługi wysokie koszty funkcjonowania poważnie ograniczają rentowność. To z kolei, zatrzymuje nowe inwestycje w infrastrukturę ładowania.
Na czym polegają zmiany, zaproponowane przez Ministra Klimatu? Nowa taryfa zostanie inaczej skonstruowana. Ciężar finansowy zostanie przeniesiony ze składnika stałego na składnik zmienny - ta część powiązana jest z rzeczywistym zakresem wykorzystania infrastruktury ładowania.
Obecnie "(...) koszty energii i usług dystrybucyjnych dla szybkiej stacji ładowania DC o mocy 50 kW w rozliczeniu miesięcznym i jednostkowym w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie", piszą autorzy projektu w uzasadnieniu. Obecne ukształtowanie taryfy oddziałuje też na wiele stacji wolnego ładowania (AC), na których zainstalowano dwa punkty ładowania umożliwiające równoległe ładowania dwóch pojazdów mocą 22 kW. Z uwagi na to, że łączna moc stacji wynosi wówczas 44 kW, zostaje ona objęta taryfą C22.
Jak wyglądają liczby? Dla przykładu: ładowarki szybkie DC o mocy powyżej 22 kW podpadają pod taryfę B21, gdzie miesięczny koszt wynosi w sumie 3501,89 zł, z czego opłata stała to (standardowa) 3124 złote. Po wprowadzeniu zmian koszt funkcjonowania stacji w tej taryfie wynosiłby 688,39 zł/m-c.
Jak zapowiada, cytowany w komunikacie PSPA prezes GreenWay Polska Rafał Czyżewski Zaproponowane zmiany mogą pozwolić podnieść moc stacji ładowania. Obecnie wiele z nich jest ograniczonych obecnie do 40 kW. Po wprowadzeniu nowej taryfy będzie to nawet 100 lub 150 kW.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności