Niewielkie zainteresowanie programem „Czyste powietrze”

Pomimo wyższego dofinansowania gminy nie zauważają większego zainteresowania programem „Czyste powietrze”. W kolejnym etapie programu zwiększa się dofinansowanie dla osób mniej zamożnych.

Dotację wyniesie do 60% poniesionych kosztów realizacji inwestycji, czyli aż o 7 tys. zł więcej w stosunku do podstawowego poziomu dofinansowania, maksymalnie 37 tys. zł. To rozwiązanie dla gospodarstw wieloosobowych o dochodach miesięcznych netto do 1400 zł/os., a w przypadku gospodarstw jednoosobowych – do 1960 zł. Wymaga to jednak przedstawienia przez zainteresowanych zaświadczenia o wysokości dochodu na osobę w gospodarstwie domowym i wydania przez urzędnika zaświadczenia o możliwości ubiegania się o dofinansowanie. Problemem jest jednak to, że gminy nie posiadają możliwości potwierdzenia podanych we wnioskach dochodów. Do tego zweryfikowanie i rozpatrzenie wszystkich wniosków zajmie gminom sporo czasu. Program działa więc na dotychczasowych zasadach bez większych zmian, druga wersja programu nie zwiększa jego popularności.

W odpowiedzi na interpelację poselską jednej z posłanek, wiceminister klimatu i środowiska potwierdza, że prowadzone są prace nad kolejnym etapem programu „Czyste powietrze” (wersja 3.0). W kolejnym etapie dofinansowanie ma również objąć mieszkańców zabudowy wielorodzinnej. Wiceminister dodał też, że przygotowywana jest Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Dzięki niej możliwe będzie dokonywanie inwentaryzacji źródeł ciepła, źródeł spalania paliw do oraz źródła energii elektrycznej w budynkach.

Źródło:

https://www.prawo.pl/samorzad/dotacja-na-wymiane-pieca-tylko-z-zaswiadczeniem-o-dochodach,503952.html
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności