Niedziela: Jak uniknąć skutków aptekarskiego testamentu

Zadysponowanie najdrobniejszymi składnikami spadku to ryzyko – stwierdził Sąd Najwyższy. Dlaczego, wyjaśniała Jolanta Niedziela, rzeczniczka Izby Notarialnej w Warszawie w środowym programie #RZECZoPRAWIE Marka Domagalskiego.

– Spadkodawcy chcieliby skrupulatnie określić, jaki konkretny składnik majątku przypadnie określonej osobie. Z tym że w kodeksie cywilnym jest przepis, który mówi, że jeżeli spadkodawca rozdysponował w testamencie prawie całym spadkiem, to te osoby uważane są nie za zapisobiorców, ale spadkobierców – tłumaczyła Niedziela. – Na przykład, jeśli zapisał dom dla syna, mieszkanie dla córki, a kolekcję obrazów dla wnuczki, to może się okazać, że żadne z nich nie otrzyma tego konkretnego składnika majątkowego na podstawie testamentu, ale będzie spadkobiercą z całą pozostałą trójką w takim udziale, w jakim wartość składnika pozostaje do całego spadku – mówiła Jolanta Niedziela. – Aby tego uniknąć, warto pójść do notariusza. —mat
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności