Nie będzie PIT od dochodów związanych z kredytami mieszkaniowymi

Dobra wiadomość dla kredytobiorców wynika z Rozporządzenia, które Minister Finansów podpisał 27 marca. Ulga dotyczy kredytów udzielonych przed 15.1.2015 r. oraz dochodów (przychodów) uzyskanych między 1.1.2019 r. a 31.12.2021 roku. Resort zachwala, że „jest to kontynuacja korzystnych rozwiązań podatkowych dla osób, które mają kredyt mieszkaniowy (w tym dla tzw. 'frankowiczów')”.

Według nowych przepisów PIT nie będzie pobierany od dochodów (przychodów) z tytułu:

- umorzonych wierzytelności dotyczących kredytów hipotecznych zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe, a także

- ujemnego oprocentowania kredytów zaciągniętych na własne cele mieszkaniowe w walucie obcej lub w polskich złotych, lecz nominowanych lub indeksowanych do waluty obcej („frankowicze”).

Ważne, że mają to być kredyty udzielone przez podmioty do tego uprawnione - w tym przede wszystkim podlegające nadzorowi państwowego organu nadzoru nad rynkiem finansowym, bądź uprawnione do udzielania kredytów na podstawie odrębnych ustaw.

Resort przypomina, że jeśli ktoś złożył już deklarację z uwzględnieniem tych przychodów, to powinien złożyć korektę - papierowo lub elektronicznie.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności