NBP walczy z koronawirusem: pierwsza taka akcja w historii

Prezes Adam Glapiński, cytowany przez PAP, wyjaśniając powody rozpoczęcia akcji stwierdził, że skupowanie obligacji ma pomóc w utrzymaniu wtórnego obiegu operacji skarbowych. To element rządowego pakietu antykryzysowego – celem skupu obligacji jest utrzymanie sprawnego funkcjonowania rynku międzybankowego. To element szerszego planu ratowania polskiej gospodarki, dotkniętej epidemią koronawirusa.

W celu sfinansowania działań osłonowych dla firm Skarb Państwa wyemituje obligacje, które będą wykupywane przez banki, ale im ma pomóc właśnie działanie NBP (banki same są obciążone z powodu problemów ze spłatą zobowiązań przez kredytobiorców).

Prezes NBP zdradził także, że zakup obligacji będzie kontynuowany w najbliższych dniach oraz tygodniach, będzie się także bardzo silnie rozwijał.

Wśród innych działań, wspierających banki, a pośrednio całą gospodarkę, NBP wprowadzi również kredyt wekslowy - będzie on pomagał w refinansowaniu kredytów udzielanych przez banki przedsiębiorstwom spoza sektora niefinansowego.

Prezes NBP zapowiedział również, że możliwe jest zastosowanie jeszcze innych narzędzi, jednak wcześniej trzeba będzie wystąpić do Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego, bo na te działania albo "nie pozwalają traktaty, albo występują niejasności co do ich stosowania", powiedział prezes NBP.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: [email protected]
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności