Hasła stanowią nieodzowną część naszego cyfrowego życia. Wiele osób odczuwa frustrację na samo słowo „hasło” jako, że ich ilość nieustannie wzrasta tak samo jak rosną wymagania co do ich długości i znaków z jakich się składają. Co więcej, wiemy, że chronią one przed nieuprawnionym dostępem do naszych pieniędzy czy prywatnych danych, a ich utrata  (zapomnieliśmy) może spowodować wiele niedogodności czy zagrożeń.

Niestety ciągle pomimo wzrastającej świadomości, hasła najczęściej są łatwe do odgadnięcia i są stale zagrożone. Jak wynika z przeprowadzonej ankiety ponad połowa partnerów podejmuje próby odgadnięcia hasła swoich ukochanych. W relacjach rodzice – dziecko, około 25% rodziców przyznaje się do takich prób. Co ciekawe, około 40% dzieci próbuje odgadnąć hasła swoich rodziców.

Często tworząc hasło wykorzystujemy słowa, które są dla nas z jakiegoś powodu ważne. Dzięki temu łatwiej je nam zapamiętać, ale również innym je zgadnąć. Około 40% z tych, którzy wskazali, że udało im się uzyskać dostęp do konta przyznało również, że udało się to ze względu na informacje uzyskane od ofiary. Około 18% osób uzyskało dostęp do kont dzięki informacjom zamieszczonym w mediach społecznościowych. Dla 16% osób wystarczyło odnalezienie odpowiedniego pliku tekstowego lub kartki papieru na których były zapisane hasła.

Zbyt proste hasła to tylko jeden z aspektów problematyki hasłowej. Niepokojące również jest to, że duża liczba osób udostępnia hasła innym osobom. Szczególnie dużo osób, bo około połowa udostępnia hasła powiązane z usługami stremingu video, niewiele mniej osób około 45% dzieli się swoimi hasłami do usług stremingu muzyki. Około jednej trzecia osób rezygnuje z zabezpieczenia swojego telefonu kodu PIN. Hasła do bankowości internetowej przekazuje koło 25% osób.

Udostępnianie haseł do portali stremingowych jest często powiązane z chęcią zaoszczędzenia pieniędzy. Jednak straty, które mogą wyniknąć z kradzieży za pomocą bankowości internetowej mogą być niewspółmiernie wyższe niż zaoszczędzone pieniądze.

Jeśli chcemy utrudnić dostęp osobom nieuprawnionym do naszych kont. Warto sprawdzić czy hasło dotychczas przez nas wykorzystywane nie zostało już ujawnione. Przy tworzeniu nowego hasła warto pamiętać by było silne i założone do każdego z kont internetowych z jakiego korzystam. Hasło powinno być długie, zawierać duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne. W hasłach nie powinny być wykorzystywane ciągi cyfr lub liter, które są łatwe do zapamiętania. Warto stosować zasadę jedno hasło do jednego konta oraz nie wykorzystywać informacji osobistych do stworzenia hasła. Gdy ilość haseł jest zbyt duża do zapamiętania warto rozważyć skorzystania z menadżera haseł. Jest to narzędzie, które przechowuje hasła w bezpiecznym i zaszyfrowanym skarbcu.

Źródło: https://cybernews.com/security/one-in-three-people-have-tried-guessing-someone-elses-password/