1. Omówienie przepisów

W Dz.U. z 2017 r. pod poz. 1136 opublikowano ustawę z 21.4.2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.

Nowelizacja wprowadza zmiany do art. 95 ustawy z 30.8.2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.). Zgodnie z jego nowym brzmieniem, na posiedzenia jawne wstęp na salę sądową mają:

  • poza stronami i osobami wezwanymi, tylko osoby pełnoletnie, ale przewodniczący może zezwolić na obecność na posiedzeniu małoletnim ;
  • tylko osoby wezwane.

Zmiana polega właśnie na umożliwieniu wstępu na posiedzenie jawne także osobom małoletnim.

Na marginesie warto wspomnieć, że nowelizacja wprowadza analogiczną zmianę do art. 152 ustawy z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1822 ze zm.).

2. Komentarz

Nowelizacja umożliwia więc udział w posiedzeniach jawnych wspomnianych postępowań – jako publiczności – także osobom małoletnim. Co istotne, nie wprowadzono kryterium wieku osoby małoletniej, tj. nie przewidziano dolnej granicy wieku uczestnika. Skoro jednak to przewodniczący będzie miał prawo zezwolić na udział w posiedzeniu osoby małoletniej, należy założyć, że to od jego decyzji będzie zależał także wiek takiego uczestnika. Przewodniczący będzie musiał w każdym przypadku ocenić, czy np. udział takiej osoby nie będzie narażał ją na treści i okoliczności, których nie może z racji wieku być świadkiem.