MSWiA będzie lepiej pilnować cudzoziemców nabywających nieruchomości

Od grudnia 2016 r. ma zacząć obowiązywać specjalny rejestr, dzięki któremu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie lepiej kontrolować nabywanie ziemi przez cudzoziemców.

Cudzoziemcy interesują się nabywaniem nieruchomości w Polsce. W 2013 roku wydano im 320 zezwoleń na nabycie nieruchomości gruntowych, lokali, udziałów i akcji. W poprzednim roku było takich zezwoleń już 410. Przełożyło się to na zakup przez cudzoziemców nieruchomości gruntowych o powierzchni niemal 3,9 tys. ha i lokali o powierzchni ponad 861 tys. mkw.

Ministerstwo zapewnia, że za każdym razem kontrolowało takie transakcje, a od kiedy obowiązuje nowa ustawa (z 14.4.2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustaw; Dz.U. z 27.4.2016 r., poz. 585) te umowy były sprawdzane jeszcze dokładniej.

Teraz, według planów MSWiA, kontrola nad nabywaniem ziemi przez obcokrajowców ma być jeszcze skuteczniejsza. W grudniu miałby zacząć działać specjalny system, w którym rejestrowane byłyby wszystkie transakcje nabywania nieruchomości przez obcokrajowców. System pozwoliłby także na kontrolowanie dalszych losów nieruchomości - już po ich trafieniu w ręce obcokrajowców.
 

Wypróbuj System Legalis

 
Zadzwoń:
22 311 22 22
Koszt połączenia wg taryfy operatora.
lub zostaw swoje dane, a Doradca zbada Twoje potrzeby i uruchomi dostęp:

W polu numeru telefonu należy stosować wyłącznie cyfry (min. 9).


Uzyskaj dostęp

* Pola wymagane

Zasady przetwarzania danych osobowych: Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo C.H.Beck sp. z o.o., Warszawa, ul. Bonifraterska 17, kontakt: daneosobowe[at]beck.pl. Dane przetwarzamy w celu marketingu własnych produktów i usług, w celach wskazanych w treści zgód, jeśli były wyrażane, w celu realizacji obowiązków prawnych, oraz w celach statystycznych. W sytuacjach przewidzianych prawem, przysługują Ci prawa do: dostępu do swoich danych, otrzymania ich kopii, sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia, cofnięcia zgody oraz wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych. Pełne informacje w Polityce prywatności.


Wydawnictwo C.H.Beck
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel: 22 311 22 22
E-mail: legalis@beck.pl
NIP: 522-010-50-28, KRS: 0000155734
Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy
w Warszawie Kapitał Spółki: 88 000 zł

Polityka prywatności